Agnieszka Hejda Brak komentarzy

Na początku czerwca odbyła się pięciodniowa wycieczka szkolna. Program wyjazdu był bardzo bogaty i obejmował najpiękniejsze miejsca północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Grupą wycieczkową z kl. IVg, Va, Vd, V e i VIc opiekowali się: pani M. Wilczopolska, pani A. Majka, pan M. Kanterewicz i pan H. Żmijewski.

Wycieczkowicze wyruszyli z Lubawy w poniedziałek 4 czerwca do miasteczka położonego na Warmii – Reszla. Zobaczyli tam zamek biskupów warmińskich oraz podziwiali panoramę miasta z wieży kościoła farnego pod wezwaniem  św. Piotra i Pawła. Potem pojechali do sanktuarium w Świętej Lipce. Po zwiedzeniu bazyliki i wysłuchaniu koncertu organowego udali się do Wilczego Szańca w Gierłoży. Tam znajdowała się główna kwatera Hitlera w czasie II wojny św. Ostatnim punktem programu tego dnia było zwiedzanie Twierdzy Boyen w Giżycku oraz spacer nad jezioro Niegocin po nowoczesnym moście. Pełni wrażeń udali się na nocleg do Pensjonatu „Salas” w Augustowie. 

Kolejny dzień rozpoczął się od rejsu stylizowanym statkiem „Jaćwież” w Dolinę Rospudy. Następnie uczniowie zwiedzili: sanktuarium w Studzienicznej, Paniewo, gdzie znajduje się  największa śluza po polskiej stronie Kanału Augustowskiego, Giby- pomnik Obławy Augustowskiej, największej zbrodni na Polakach po II wojnie  św. oraz miasto Augustów.

W środę wczesnym rankiem wycieczkowicze wyjechali na Litwę. Pierwszy przystanek był w Trokach, które kiedyś były miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tu zwiedzili piękny zamek książąt litewskich. Potem dotarli do stolicy Litwy – Wilna. Przewodniczka pokazała najpiękniejsze miejsca w tym mieście m.in. Ostrą Bramę, Uniwersytet Wileński, Rynek i kościół św. Jana, Cmentarz na Rosie, kościół św. Ducha, św. Pawła i Piotra, cerkiew św. Trójcy, Górę Zamkową, Basztę Giedymina. Na zakończenie uczestnicy wycieczki wspięli się na Górę Trzykrzyską, by z tarasu widokowego podziwiać miasto.

Czwartek rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego w Starym Folwarku. Następnie zobaczyli  Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach i Suwałki – największe miasto regionu. Tego dnia zaplanowano też zwiedzanie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Młodzi turyści weszli na Cisową Górę – symbol Suwalszczyzny oraz podziwiali piękno okolic z tarasu widokowego „U Pana Tadeusza” w Smolnikach. Ten unikatowy krajobraz został m.in. wykorzystany przy realizacji filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. Największe wrażenie na wszystkich wywarły zabytkowe wiadukty kolejowe nieczynnej już linii Gołdap – Żytkiejmy tzw. Mosty w Stańczykach. Wieczorem odbyło się ognisko zorganizowane przez właściciela pensjonatu.

Ostatni dzień wycieczki też obfitował w wiele ciekawych miejsc m.in. Park Dzikich Zwierząt  im. prof. Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie oraz Galindię – Mazurski Eden, ośrodek turystyczny niedaleko Mikołajek. Na zakończenie wycieczkowicze relaksowali się w Parku Wodnym „Tropicana” w Hotelu Gołębiewski. Po kąpieli, obiedzie i spacerze nadbrzeżną promenadą w Mikołajkach pełni wrażeń, zadowoleni wrócili do Lubawy. Przez całą wycieczkę młodym turystom dopisywała wspaniała, słoneczna pogoda.

Artykuł/zdjęcia:Aleksandra Majka