Agnieszka Hejda Brak komentarzy

13 listopada 2023 r. uczniowie klas I-VIII wyruszyli do MOK, by obejrzeć przedstawienia teatralne przygotowane przez Teatr ARTENES z Wrocławia: Czarodziejskie słowo (dla najmłodszych), Legendy piastowskie (dla klas IV-VI) i Zemstę (dla klas VII-VIII).

Aktorzy przebrani w barwne stroje, scenografia, oprawa muzyczna i gra świateł wzajemnie się uzupełniały, a dzieci i młodzież oglądały spektakle z wielkim zainteresowaniem. Księżniczka, nieposłuszna, rozkapryszona bohaterka pierwszego spektaklu, pokazała dzieciom bezcenną wartość czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam i dobre serce.

Legendy piastowskie to lekcja historii najdawniejszej i przypomnienie sobie legend związanych z założeniem państwa polskiego. Po inspiracje literackie sięgnięto do utworów takich pisarzy, jak: Wanda Chotomska, Marian Orłoń, Paweł Jasienica, Józef Ignacy Kraszewski i Gall Anonim.

Spektakl Zemsta była próbą przekazania w sposób możliwie czytelny postsarmackiej opowieści o Cześniku Raptusiewiczu i Rejencie Milczku i znalezieniu odpowiedzi na pytanie: kto mści się na kim i za co i kto rzeczywiście ma rację?