Agnieszka Hejda Brak komentarzy

Zespół redakcyjny gazetki szkolnej „Kropka” nawiązał współpracę z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Lubawie. Celem projektu jest wzrost kompetencji życiowych dzieci i młodzieży, w szczególności nauka odpowiedzialnego zarządzania finansami od najmłodszych lat oraz zrozumienie znaczenia oszczędzania.

Efektem tej współpracy były spotkania z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Lubawie.  Podczas jednego z nich pani prezes Magdalena Waldan przybliżyła młodym redaktorom historię BS na terenie Lubawy. Przedstawiła również sylwetkę patrona – Teofila Rzepnikowskiego. Dowiedzieliśmy się, że Teofil Rzepnikowski swoją karierę medyczną rozpoczął jako lekarz w Lubawie. Potem był działaczem na rzecz społeczeństwa i rozwoju gospodarki na Warmii i Mazurach, w szczególności angażował się na rzecz zachowania polskości na terenach zaboru pruskiego. T. Rzepnikowski to przede wszystkim inicjator utworzenia Spółki Pożyczkowej (banku spółdzielczego) w Lubawie. Podczas spotkania z panią prezes rozmawialiśmy też o finansach dzieci i młodzieży, o znaczeniu rozważnego gospodarowania swoimi funduszami i o zaletach oszczędzania.

Kolejne spotkanie z przedstawicielem Banku Spółdzielczego w Lubawie miało zupełnie inny charakter. Postanowiliśmy przeprowadzić wywiad na temat bankowości. Przygotowaliśmy go w formie podcastu. Naszym rozmówcą był wiceprezes Zarządu ds. Handlu Banku Spółdzielczego w Lubawie – pan Szymon Smyczyński, który odpowiadał na pytania naszych redaktorek – Olgi Baczewskiej i Urszuli Licznerskiej. Nagranie miało miejsce w profesjonalnym studiu nagraniowym. Nieocenioną pomoc okazał nam pan Mikołaj Grzywacz, któremu serdecznie dziękujemy za życzliwość i wsparcie. Przygotowany przez nas podcast można wysłuchać klikając w link znajdujący się poniżej.

https://liblink.pl/VVR4B9ltK6

Obszerny wywiad znalazł się również w wakacyjnym wydaniu gazetki „Kropka”, który jest do nabycia w bibliotekach w obu budynkach naszej szkoły.

Przy okazji chcielibyśmy podziękować przedstawicielom Banku Spółdzielczego w Lubawie za wsparcie finansowe wycieczki zespołu redakcyjnego, która jest tradycyjnie organizowana na zakończenie roku szkolnego dla uczniów tworzących gazetkę szkolną. To forma podziękowania za ich zaangażowanie i owocną pracę w zespole redakcyjnym i tworzenie dobrego wizerunku Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Lubawie.