Agnieszka Hejda Brak komentarzy

W tym roku Biblioteka Szkolna im. Jana Dantyszka po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek przypadającej na 6 października – Święcie Bibliotek oraz Miłośników Książek. Biorą w nim udział wszystkie typy bibliotek – od szkolnych po naukowe. W ten sposób zachęcają do korzystania z posiadanych przez siebie zbiorów, pokazując jednocześnie, że są najbardziej otwartymi i dostępnymi instytucjami kultury, a ich oferta jest przeznaczona dla osób w każdym wieku.

W naszej szkole Noc Bibliotek odbyła się 6.10.2023 r. w godz. 15.00-19.30, przygotował ją pan Marek Morzy, a wspomagała pani Aneta Nowakowska. W akcji udział wzięli uczniowie z klas V-VIII.  Hasło tegorocznej akcji brzmiało: Absurd nie czytać.

Spotkanie rozpoczęło się od Tajemniczej skrzyni. Zabawa polegała na wyciąganiu rzeczy charakterystycznych dla tytułów znanych książek. Zadaniem uczniów było wskazanie bohatera i podanie autora oraz tytułu książki. Uczestnicy przy tej konkurencji doskonale się bawili, zadawali mnóstwo ciekawych i interesujących pytań.

Kolejnym zadaniem było wyobrażenie sobie, że są światowej sławy pisarzami i piszą książkę.
Zadaniem uczniów było wymyślenie tytułu książki, bohatera (postać autentyczna czy fikcyjna), miejsca akcji oraz jak zakończą się perypetie bohaterów. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Czas przeznaczony na wykonanie zadania to 45 minut. Po zakończonej pracy każda z grup przedstawiła efekty swojej pracy na forum. Zadanie bardzo podobało się uczniom, rozwijało ich wyobraźnię, kreatywność i pomysłowość.

Niewątpliwą atrakcją Nocy Bibliotek okazała się poezja śpiewana. Uczniowie bawili się, śpiewając wiersz Wisławy Szymborskiej Nic dwa razy się nie zdarza oraz piosenkę z filmu W pustyni i w puszczy  – Rzeka marzeń.

Uczniowie bawili się również w schowane zakładki, głuchy telefon i odgadywali hasła z koła fortuny dotyczące biblioteki. Następna zabawa to Nocne zwierzęta. Nauczyciel biblioteki opowiadał o zwierzętach, które żyją nocą i odtwarzał ich głosy na komputerze. Zadaniem uczniów było odgadnięcie głosów zwierząt i ptaków żyjących nocą. Każdy z uczestników mógł się wykazać swoją wiedzą na temat książek, bohaterów literackich, a także bliżej zaznajomić się z zasobami  biblioteki. Tego typu spotkania integrują społeczność uczniowską, pozwalają na zmierzenie się z nowymi wyzwaniami. Zachęcają także do częstszych wizyt w bibliotece.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w akcji.