Agnieszka Hejda Brak komentarzy

06.10.2023 w bibliotece szkolnej De Revolutionibus przy ul. Rzepnikowskiego 7 odbyła się ogólnopolska akcja „Noc Bibliotek 2023 – Absurd nie czytać”. Akcja miała na celu zachęcanie do czytania poprzez promocję bibliotek, jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą,
z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei
i integracji.

Naszą zabawę rozpoczęliśmy od „Czytania pod chmurką” – uczniowie mieli za zadanie wybrać nieznaną dotąd książkę i przez 20 minut przeczytać jej fragment. Następnie uczniowie wzięli udział w akcji „Poetyckie pranie”. Z tegorocznego hasła akcji musieli utworzyć pranie zachęcające do czytania książek. Starsze uczennice tworzyły krótkie wierszyki, które potem prezentowały młodszym uczestnikom.  

Po krótkiej przerwie przeszliśmy do absurdalnych zabaw czytelniczych, które odbywały się
w tym roku w j. polskim oraz w j. ukraińskim. Uczniowie rozwiązywali zagadki czytelnicze oraz poznawali ciekawostki ze znanych bajek.

Starsi uczniowie brali udział w tworzeniu „Absurdalnego ex libris” naszej biblioteki oraz warsztatach z kaligrafii, zaś młodsi wzięli udział w warsztatach „RuszaMY wyobraźnią – czytaMY – malujeMY – tworzyMY”. Czytanie nowych książek zainspirowało uczniów do stworzenia wyjątkowej historii obrazkowej o szkole, której sercem jest właśnie biblioteka szkolna”

Gdy zrobiło się ciemno uczestnicy wzięli udział w zabawie „Biblioteczny labirynt”, gdzie musieli pokonać trasę omijając książki w ciemności i uważać na wiele pułapek. Odbył się także „Nocny maraton gier planszowych”, na którym wszyscy mogli zagrać w swoje ulubione planszówki.

Po zgaszeniu świateł dzieci obejrzały bajkę p.t. „Moja mama gorylica”, którego głównym przesłaniem było: „Nie wszystko jest tym, czym wydaje się na pierwszy rzut oka”. Następnie starsi uczniowie czytali młodszym uczniom książki, bawili się z młodszymi w pantomimę
a także w teatrzyk cieni. Uczniowie brali udział także w niespodziankach Kopernika, jakie przygotowały im starsze uczestniczki akcji.

Przy zgaszonych światłach odbyło się także nocne wypożyczanie oraz poszukiwanie nowych książek. Na koniec odbyło się długo oczekiwane nocne zwiedzanie szkoły, zabawa
w chowanego oraz zabawy ruchowe przy zgaszonych światłach, drogę wskazywały uczniom jedynie latarki. Przez cały czas towarzyszyło nam „Nocne granie” – playlista z muzyką sprzyjającą czytaniu książek. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok! Pamiętajcie – Absurd nie czytać!

Organizatorzy:

Walentyna Miszczak i Magdalena Puwalska