Agnieszka Hejda Brak komentarzy

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999r.  Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów jednego z uniwersytetów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona  zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. W obchody Dnia Języka Ojczystego włączyła się również  nasza szkoła. Od poniedziałku 21 lutego przez cały tydzień  podczas lekcji języka polskiego  uczniowie uczestniczyli w zabawach z językiem polskim. Wszystkie zaproponowane im zadania wymagały uwagi, wysiłku umysłowego, kreatywności.  Zagadki, quizy, rebusy, szukanie rymów ,ćwiczenie  uważności, gimnastyka języka, recytacja łamańców językowych to tylko niektóre z wyzwań postawionych uczniom.
Na korytarzu została zamieszczona gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia oraz  ciekawostki związane z językiem polskim . Na uwagę zasługują zaprezentowane na gazetce prace uczniów.
Dzięki działaniom podejmowanych z okazji MDJO uczniowie z całą pewnością uświadomili sobie ,że język polski jest naszym skarbem i symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Miejmy nadzieję, że zainteresowanie językiem ojczystym  zagości w naszej szkole na dłużej i na zawsze wejdzie do kalendarza  wydarzeń szkolnych.