Agnieszka Hejda Brak komentarzy

16 kwietnia 2018 r. cały zespół redakcyjny gazetki szkolnej „Kropki” z klasy VI c wraz z panią Aleksandrą Majką został zaproszony na akademię do Szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie. Podczas tej uroczystości został rozstrzygnięty XV Wojewódzki Konkurs Gazetek Szkolnych pod patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty  i  ODN w Olsztynie. Patronem medialnym konkursu była ”Gazeta Olsztyńska”. Główny cel konkursu to rozwijanie zainteresowań uczniów, rozbudzanie twórczej aktywności i  wrażliwości estetycznej oraz popularyzacja czasopiśmiennictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej.  Przewodnicząca komisji konkursowej podkreśliła bardzo wysoki poziom nadesłanych gazetek, ciekawą szatę graficzną, różnorodność poruszanych na łamach pism tematów, w szczególności tych związanych z regionem i środowiskiem lokalnym, profesjonalizm formalny i poprawność. Nasza gazetka zajęła zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii klas IV – VII. Okolicznościowy dyplom i nagrody rzeczowe dla zwycięskich zespołów wręczyła dziennikarka z „Gazety Olsztyńskiej” oraz inni przedstawiciele komisji konkursowej. Pierwsze miejsce w województwie to dla nas ogromne wyróżnienie i powód do dumy, że nasze działania na rzecz społeczności szkolnej zostały docenione na tak wysokim szczeblu. Dla przypomnienia w zeszłym roku w tym konkursie zajęliśmy III miejsce.

Zespół redakcyjny „Kropki” obejrzał również montaż słowno – muzyczny,  który został przygotowany przez Koło Tropicieli i Odkrywców Szlaków Małej Ojczyzny. Podczas apelu uczczono pamięć patrona tej szkoły – Jana Liszewskiego – założyciela „Gazety Olsztyńskiej”,  nauczyciela, poety, etnografa oraz warmińskiego działacza politycznego  i społecznego. Wiele uwagi poświęcono też ludowym zwyczajom Warmii. Były tańce ludowe, pieśni, legendy  i wiersze.

Po uroczystej akademii młodzi redaktorzy z naszej szkoły wybrali się na wspólną zabawę do Parku Trampolin 7 Jump Street. Potem spacerowali i podziwiali zabytki Starego Miasta. Zobaczyli m.in. Wysoką Bramę, Zamek Kapituły Warmińskiej, Dom Gazety Olsztyńskiej, fragmenty murów obronnych, Stary Ratusz. Odwiedzili patrona naszej szkoły – Mikołaja Kopernika, który wpatruje się w niebo i czeka na turystów przed zamkiem. Na zakończenie zjedli posiłek w restauracji McDonalds. Wyjazd do Olsztyna była nagrodą dla gazetkowiczów za sukces w wojewódzkim konkursie.

Grupie wycieczkowej towarzyszyła pani Gabriela Piwowarska, której dziękujemy za opiekę. Wszyscy uczestnicy wycieczki radośni, pełni wrażeń i zapału do dalszej pracy wrócili do Lubawy.

Artykuł/zdjęcia: Aleksandra Majka