Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

Światowy Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzono 22 kwietnia 1970 r. w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu środowiska naturalnego. W tym dniu mieszkańcy Ziemi zwracają szczególną uwagę na spustoszenia, jakich dokonał człowiek na swojej planecie, jakie są tego konsekwencje i co należy zrobić, aby poprawić stan naszego środowiska. 

Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tego święta. 21 kwietnia 2023 r. odbył się apel w wykonaniu uczniów klasy VIII e, VIII g  i II d pod kierunkiem pań: Barbary Podobińskiej-Prokop i Renaty Pokojskiej, które również przygotowały dekorację. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali   gościa – leśnika Pan Mariusza Sękowskiego. Pan leśniczy , przybył na uroczystość z inicjatywy p. Michała Kanterewicza i ciekawie opowiadał o znaczeniu lasu w przyrodzie. Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z Nadleśnictwem Lidzbark w ramach projektu Budka lęgowa. Następnie uczniowie obejrzeli przedstawienie pt.„Dzień Ziemi z Kopernikiem” propagujące ekologiczne zachowania. Aktorzy przypomnieli wszystkim, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i trzeba o nią dbać. Zaprezentowali różne scenki, w których pokazali, jak należy dbać o środowisko i jak zdrowo się odżywiać.  Wspólnie z Mikołajem Kopernikiem, w którego wcielił się uczeń klasy VIII e – Jakub Makszyński, propagowali prawidłowe postawy i zachowania ekologiczne. Całości towarzyszyły piosenki o Ziemi w wykonaniu uczniów kl. II d i zespołu FRAJDA, którego opiekunem jest pan Stanisław Grzywacz oraz taniec pt. „Cztery żywioły” (w te role wcielili się uczniowie klasy II d (Powietrze – Nikodem Grzelka, Ogień – Hubert Szweżyk, Ziemia – Julian Baran, Woda- Grzegorz Sójka).

Na zakończenie ogłoszono wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Chrońmy naszą planetę Ziemię”.

Laureaci konkursu:

Kategoria wiekowa klas I-III

I miejsce – Julia Kozłowska kl. III a

II miejsce – Natalia Mioskowska kl. III d

III miejsce – Antonina Witkowska kl. II a

Wyróżnienie – Antonina Zelma kl. III a

Kategoria wiekowa klasy IV-VI ( wpłynęła 1 praca)

I miejsce – Laura Więczkowska kl. V b

Kategoria wiekowa klasy VII-VIII

I miejsce – Julia Kochańska kl. VII a

II miejsce – Lena Mróz kl. VII a

III miejsce – Paulina Maliszewska kl. VII a

Laureatom wręczono nagrody książkowe, a wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy.

Dyrekcja  szkoły ogłosiła również wyniki i wręczyła nagrody wcześniej rozstrzygniętych konkursów szkolnych dotyczących Roku Kopernikańskiego: Konkurs na najbardziej kosmiczną salę (uczniowie otrzymali słodkie prezenty i dyplomy) oraz Wiedzy o Mikołaju Koperniku (uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, książki i dyplomy).

Artykuł/ zdjęcia: Barbara Podobińska-Prokop, Renata Pokojska / Katarzyna Trzeszewska