Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W tym roku obchodziliśmy VIII edycję Narodowego Czytania. Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.
9 września, w poniedziałek, w szkole podstawowej w akcji tej wzięli udział uczniowie klas VI-VIII. Na ośmiu godzinach lekcyjnych wysłuchali ośmiu nowel: Dobrą panią Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynkę Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, Orkę Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachema Henryka Sienkiewicza i Sawę (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.
Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Na szkolnej akcji zaproponowane nowele przeczytali uczniom zaproszeni goście: burmistrz miasta Maciej Radtke, przewodniczący Rady Miasta Jan Sarnowski, dyrektor Przedszkola Miejskiego w Lubawie Anita Grubalska-Brodawka, dyrektor OSiR Jacek Różański, dyrektor Miejskiego Żłobka w Lubawie Lucyna Janus oraz nauczyciele p. Aneta Nowakowska, p. Jolanta Knoblauch i p. Sabina Kobacka.
Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – czytamy dalej w liście od Prezydenta.
Szkolni organizatorzy: Jolanta Knoblauch, Aneta Nowakowska, Dorota Malinowska