Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

Wielkanoc to piękne i korowe święto, obchodzone niemal wszędzie na świecie.

Czym właściwie jest Wielkanoc? Pochodzenie tego święta i jego geneza nie są jednoznaczne. Jednak wszelkie wiosenne obrządki, pomimo swojej różnorodności, mają ze sobą ważną cechę wspólną – są pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny, symbolizującej życie, płodność i coroczną zmianę na lepsze.

Gdy myślimy o Świętach Wielkanocnych mamy przed oczami święconkę a w niej pisanki, zajączki i bazie.
W okresie przedświątecznym uczniowie nasze szkoły na zajęciach plastyki wykonywali różne ozdoby wielkanocne. Zgodnie z tradycją były to pisanki, wyklejanki, króliki, zajączki i pisklaki wielkanocne. Wykonanie wielkanocnych ozdób przynosi wiosenne odprężenie, jest powodem do przypomnienia sobie czym jest tradycja i kultura narodowa.
Dla innych to okazja, aby zauważyć, że już przyszła do nas wiosna. W natłoku spraw i obowiązków oraz sytuacji pandemicznej gubi nam się gdzieś urok prawdziwych świąt.? To one stanowią część naszej bogatej kultury i jako takie, warto je sobie odświeżyć, może nawet ponownie wprowadzić w życie, ku uciesze dzieci i reszty rodziny.

Natomiast na lekcji informatyki uczniowie klas IV przygotowywali kartki świąteczne w formie elektronicznej z życzeniami dla swoich kolegów i koleżanek z klasy, a na technice tradycyjne kartki z życzeniami dla swoich rodzin – uczniowie klas IV-VI.

Tekst – zdjęcia: Michał Kanterewicz – Katarzyna Trzeszewska