Agnieszka Hejda Brak komentarzy

28 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w bibliotece szkolnej przy ul. Św. Barbary odbył się Wieczór z Teofilem Ruczyńskim. Uczniowie klasy VI e, VII b i VIII b przybliżyli nam w krótkiej biografii, przywołanych anegdotach, dowcipach, wierszach, a także w jednym z podań o zbóju Madeju sylwetkę lubawskiego poety, działacza, nauczyciela. Tego dnia poznaliśmy także wyniki IV Konkursu Recytatorskiego „O wieczne pióro Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie”.  Zaprezentowaliśmy także kilka książek, które otrzymała osoba prywatna od pana Stefana Albrechta, syna drugiej zony Teofila Ruczyńskiego. Wśród podarowanych rzeczy znalazł się m. in. dziennik pisany przez poetę po śmierci żony od 27 czerwca 1966 r. do 22 lutego 1979 r. i zatytułowany „Sny o Irence”. Dziennik poprzedza czterowiersz:

„Byłaś mi słońcem, majem i wiosną.

Z tobą szczęśliwe były mi chwile –

Dziś z duszą zbolała, smutną żałosną

Stoję przy Twojej mogile”.

Dwa dni wcześniej 17 uczniów szkół podstawowych – z Lubawy i gminy (z Sampławy, Prątnicy, Rumienicy, Tuszewa) – wzięło udział w konkursie. Na wyniki musieli poczekać do czwartku. W tym roku chcieliśmy w ten sposób uczcić 40. rocznicę śmierci Teofila Ruczyńskiego oraz zbliżającą się 100. rocznicę powrotu Lubawy do Macierzy.

Oto wyniki:

Kategoria klasy I-III

I miejsce – Natalia Wiśnicka kl. III a

II miejsce – Hanna Stefaniak kl. II c

III miejsce – Filip Gorczyc kl. II d

Kategoria klasy IV-VI

I miejsce – Radosław Ochlak kl. V

II miejsce – Katarzyna Kitłowska kl. VI

III miejsce – Piotr Kowalewski kl. VI

Kategoria klasy VII-VIII

I miejsce – Julia Bilicka kl. VIII

II miejsce – Róża Dzięgielewska kl. VIII

III miejsce – Weronika Sochacka kl. VII e

                        Wiktoria Wejnarska kl. VII

Pozostali uczestnicy:

Maja Dombrowska kl. V

Wiktoria Kisicka kl. V

Błażej Chyrzyński kl. VII

Oliwer Gorczyc kl. VII e

Karolina Koszewska kl. VII e

Milena Rams kl. VII b

Zuzanna Wojtowicz kl. VII

Uczniowie otrzymali z rąk dyrektora szkoły Mirosława Kowalczyka dyplomy, nagrody książkowe, a za I miejsca pióra.

W konkursie tym nagrody honorowe postanowił przyznać burmistrz miasta pan Maciej Radtke. W jego imieniu zrobiła to pani Martyna Pryba. Uczennice: Katarzyna Kitłowska i Julia Bilicka otrzymały w prezencie słuchawki bluetooth.

Konkurs recytatorski i wieczór przygotowali: pani Jolanta Knoblauch, pani Aneta Nowakowska, pani Dorota Malinowska i pani Aleksandra Majka.