Agnieszka Hejda Brak komentarzy

30 marca 2022 r. polscy i ukraińscy uczniowie Kopernika posadzili symboliczny dąb na pamiątkę wszystkich dzieci, które zginęły lub musiały opuścić swój rodzinny dom w wyniku wojny oraz w związku z przybyciem do lubawskiego Kopernika przyjaciół Ukrainy – taką informację możemy odczytać na tabliczkach umieszczonych obok dwóch dębów posadzonych przy budynkach szkół przy ul. Rzepnikowskiego i przy ul. Św. Barbary.

Tego dnia uczniowie naszej szkoły i 31 nowoprzybyłych uczniów z Ukrainy zebrali się, by uczestniczyć w uroczystości oficjalnego powitania uczniów-przyjaciół z Ukrainy oraz posadzenia dębu Mikołaj Kopernik i dębu Joachim Retyk. Obecnych przywitał dyrektor szkoły Mirosław Kowalczyk. Oprawę słowno-muzyczną przygotowali uczniowie polscy i ukraińscy, a czuwali nad nią nauczyciele: pani Anna Dombrowska, pani Jolanta Knoblauch, pan Michał Kanterewicz i pan Stanisław Grzywacz. W wykonaniu Varvary. Barbary i Khrystyny mogliśmy wysłuchać wiersza Wisławy Szymborskiej pt. Gawęda o miłości ziemi ojczystej, a Łucja Kawka zaśpiewała piosenkę wokalistki Sanah pt. Melodia. W sprawnym przebiegu uroczystości pomagała pani Ania, która jest w naszej szkole nowym nauczycielem pochodzącym z Ukrainy, a od dwóch lat mieszkającym w Polsce.

Drzewa całe swe życie pozostają w ziemi, z której wyrosły. Zawsze towarzyszą człowiekowi. Ze względu na swą długowieczność często są niemymi świadkami historii. Niech zasadzone dęby staną się pamiątką wspaniałej uroczystości, a przyszłym pokoleniom niech daje świadectwo dzisiejszego świata – świadectwo uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie.

Składamy serdeczne podziękowania Nadleśnictwu Iława za przekazanie darów w postaci dębów.