Gotyk to styl w architekturze, który powstał około 1120 roku we Francji, a następnie był stopniowo przejmowany przez pozostałe państwa Europy. W Polsce budowle gotyckie zaczęły się pojawiać w I połowie XIII wieku. Były to najczęściej warownie pełniące funkcje obronne.
Najważniejszymi elementami tych konstrukcji były: cztery baszty, centralna wieża zwana stołpem, mury obronne z blankami, fosa z mostem zwodzonym oraz masywna opuszczana krata (brona).
Zamek w Lubawie został wzniesiony w stylu gotyckim przez biskupa Arnolda w latach 1302-1326 według planu regularnego z wieżą na miejscu pierwotnej budowli drewnianej. Zamek otoczony był murem i fosą. Rezydowali w nim biskupi chełmińscy. W 1545 roku budowlę zniszczył pożar. W 1. połowie XVII stulecia przebudowano ją na barokową rezydencję. Od 1773 roku zamek niszczał i został zrujnowany na początku XIX wieku.
W 1826 roku rozebrano go. Do dnia dzisiejszego przetrwały fragmenty fundamentów, murów
i zapewne jedna z dwóch baszt, która była domem mieszkalnym.
Szkolna wystawa zamków obronnych nawiązuje do czasów średniowiecza. Znajduje się ona na holu pierwszego piętra naszej szkoły. Makiety zostały wykonane przez uczniów klas szóstych podczas zajęć plastycznych.
Artykuł/zdjęcia: Michał Kanterewicz