Agnieszka Hejda Brak komentarzy

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Lubawie SZKOŁĄ PROMUJACĄ KARIERĘ BEZ BARIER

W dniu dzisiejszym przedstawiciele Naszej szkoły w osobach mgr Kamila Długokęcka i mgr Andrzej Wiergowski uczestniczyli w bardzo ciekawej konferencji „Wspierając różnorodność – efekty pierwszego cyklu projektu Kariera bez barier” w Centrum Konferencyjnym IBIB PAN w Warszawie.

Konferencja realizowana była w ramach projektu: “Poprawa skuteczności procesów kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży (w tym z niepełnosprawnościami) w celu przygotowania do aktywnego uczestnictwa w rynku pracy we współpracy z podmiotami zewnętrznymi (Tranzycja na rynek pracy)”,

finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt w Naszej szkole był realizowany z inicjatywy Dyrektora, mgr Mirosława Kowalczyka w roku szkolnym 2024/2025.

Spotkanie dzisiejsze składało się z trzech sesji:

I. W pierwszej części m. in. dr hab. Maciej Jakubowski, prof UW, Dyrektor IBE PIB, w wystąpieniu otwierającym konferencję poruszył temat “Czy wiemy jak wspierać różnorodność?”,

prof. Maciej Karwowski wystąpił poruszając temat “Kreatywność w szkole”,

dr hab. Grzegorz Mazurkiewicz, prof UJ, “Wartości w szkole – różnorodność, wolność, odpowiedzialność,

Była również mowa o celach i efektach projektu Kariera bez barier,

II. W drugiej części omówiono-Dobre praktyki i inspiracje, były wystąpienia Ekspertów: dr Kamila Pawłowska – IBE PIB, Aleksander Pawlicki – Szkoła Edukacji, PAFW i UW, Sebastian Grzywacz – Odlotowy Niewidomy Misja Edukacja oraz wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej

III. Podsumowaniem spotkania było

Uroczyste wręczenie szkołom tytułów SZKOŁY PROMUJĄCEJ KARIERĘ BEZ BARIER

MAMY TO !

W szkoleniach, spotkaniach, uczestniczyli oraz realizację Projektu w naszej szkole prowadzili:

Koordynator Projektu: mgr Mirosław Kowalczyk, szkolny Doradca zawodowy mgr Honorata Lodowska, Nauczyciele, mgr Kamila Długokęcka, mgr Anna Ismer-Cybulska, mgr Andrzej Wiergowski i mgr Henryk Mężykowski.

W Projekt zaangażowano m.in. Uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z klas 7 i 8 oraz ich Rodziców i lokalnych Pracodawców. Dodatkowo Szkoła oraz Uczniowie w ramach realizacji projektu pozyskali ciekawe pomoce do realizacji różnorodnych zadań.

Planujemy w przyszłości stworzyć w naszej szkole System wewnątrzszkolnego wsparcia uczniów w wyborze dalszej drogi edukacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem uczniów o różnorodnych potrzebach, z uwzględnieniem ich trudności w wyborze atrakcyjnego zawodu.

Warto podkreślić ze Spotkanie dzisiejsze w Warszawie wieńczyło całoroczną pracę naszego zespołu, który podsumował w dniu wczorajszym-5.06.2025 r. na spotkaniu członków Rady pedagogicznej swoja pracę. Podczas wczorajszego spotkania wypracowaliśmy wnioski i rekomendacje do dalszej pracy.