Każdego roku dzień 19 lutego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie ma wyjątkowy charakter. Cała społeczność szkolna obchodzi tego dnia Święto Patrona. W tym roku dodatkowo świętowaliśmy po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował bowiem, że to właśnie dzień urodzin polskiego astronoma będzie wyznaczony na nowe święto narodowe. Czujemy się więc podwójnie zaszczyceni, że już 71 lat temu naszej szkole nadano imię Mikołaja Kopernika, który zapisał się w panteonie wielkich odkrywców i związany był bezpośrednio z naszym miastem rodzinnym.
O godzinie 10.00 w sali widowiskowo-sportowej OSiR zebrali się wszyscy zaproszeni na tę uroczystość goście. Znaleźli się wśród nich burmistrz miasta – Maciej Radtke, jego zastępca – Stanisław Kieruzel, przewodniczący Rady Miasta – Jan Sarnowski, radni miasta Lubawa, ks. dziekan Marcin Staniszewski, dyrektorzy i kierownicy jednostek, instytucji i placówek z Lubawy, przewodniczący Rady Rodziców – Krzysztof Zieliński wraz z przedstawicielami rodziców, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Po przywitaniu wszystkich przybyłych głos zabrał dyrektor Mirosław Kowalczyk, który w swoim przemówieniu przypomniał pokrótce historię szkoły oraz sylwetkę patrona. Podkreślił siłę ludzkiego umysłu oraz potrzebę szukania wzorów do naśladowania.
W części artystycznej zaprezentowano montaż słowno-muzyczny pt. „Koncert życzeń” poświęcony Mikołajowi Kopernikowi oraz uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Żart przeplatał się z refleksją, wiersz z piosenką, a wspomnienia z teraźniejszością. Uczniowie klas V, VII i VIII pod czujnym okiem polonistów: Marii Wilczopolskiej, Justyny Guzowskiej i Henryka Żmijewskiego przybliżyli postać wielkiego Polaka kolejnym pokoleniom młodych ludzi. Okazało się, że brać uczniowska koncertowo zdała test ze znajomości najważniejszych faktów z życia astronoma, wykazała się talentami recytatorskimi, muzycznymi i aktorskimi, a co najważniejsze świetnie się przy tym bawiła. Przez chwilę uczestnikom akademii wydawało się, że sam Kopernik z niemałym podziwem przygląda się młodzieży, a chór wiejskich dziadów naprawdę przywołuje ducha Nauczyciela. Nad oprawą muzyczną tego przedstawienia czuwali nauczyciele muzyki: Bożena Nowakowska, Stanisław Grzywacz i Michał Kanterewicz. Aż serce rośnie, że mamy tylu zdolnych młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje talenty i dzielą się z innymi swoimi pasjami, m.in. w zespole instrumentalnym „Melodia”, zespołach wokalno-instrumentalnych „Ewakuacja” i „Papugi” oraz w chórze szkolnym.
W celu upamiętnienia dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy przygotowano również wystawę przybliżającą postać Mikołaja Kopernika oraz innych ludzi nauki. Wpatrzeni w ich dokonania śmiało kroczymy naprzód, by – jak mówił podczas akademii uczeń klasy V – „Jak Kopernik patron szkoły / chcemy sięgać aż po gwiazdy / by budować swoją przyszłość / by szczęśliwy mógł być każdy. / Czas wyznacza nam zadania / choć pozwala na wspomnienia / chcemy chwytać w dłonie słońce / chcemy własne mieć marzenia”. Niech te słowa Ewy Głuchowskiej oraz wiekopomne osiągnięcia naszego patrona są dla nas wszystkich drogowskazem w zdobywaniu wiedzy i odkrywczych poszukiwań nie tylko od święta, ale każdego dnia.
Artykuł/zdjęcia: Justyna Guzowska / Katarzyna Trzeszewska