29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona dwóm narodowym świętom: Konstytucji 3 maja i Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Brali w niej udział uczniowie klas: VII a i VIII g pod kierunkiem p. Aleksandry Zimnickiej i p. Witolda Fafińskiego oraz, jako oprawa muzyczna, uczniowie z klas: VI a pod kierunkiem p. Bożeny Nowakowskiej. Podkreślono wagę narodowych świąt, szacunku wobec symboli narodowych. Przypomniano genezę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej oraz jej znaczenie.
W tym roku obchodzimy 231. rocznicę tego wydarzenia. O konstytucji pamiętano podczas rozbiorów, w okresie odzyskania przez Polskę niepodległości i wtedy, gdy po 1945 roku, w obliczu nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano jej świętowania. Rangę święta państwowego przywrócono rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej wiosną 1990 roku.
Konstytucja 3 maja stanowiła ukoronowanie prac Sejmu Wielkiego. Regulowała, zgodnie z zasadami oświecenia, zakres działania władz państwowych oraz prawa obywatelskie. Tworzona była w tajemnicy, ponieważ obawiano się sprzeciwu tych posłów szlacheckich, którzy z góry sprzeciwiali się wszystkim postępowym próbom reform.
Nowe prawa budziły nadzieję na uratowanie zagrożonej niepodległości Polski. Mimo upadku państwa po koniec XVIII wieku pamięć o konstytucji przetrwała. Wspominano ją jako ukoronowanie starań patriotów polskich o ratowanie kraju, świadectwo dalekowzroczności Polaków, którzy w trudnej sytuacji zewnętrznej i mimo wewnętrznej opozycji próbowali wzmocnić i ratować swoją ojczyznę.
Czas akademii poświęcono też randze symboli narodowych Rzeczypospolitej Polskiej, a zwłaszcza fladze, której święto obchodzimy 2 maja. Przypominają one, jak burzliwe były dzieje naszej ojczyzny i jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom. Barwy zaś naszej flagi nie są przypadkowe – biel to symbol wolności i niewinności, czerwień oznacza krew, odwagę i waleczność.
W ostatniej część uroczystości zaprezentowały się szkolne zespoły muzyczne: „Melodia” i „Frajda” przygotowane przez p. Bożenę Nowakowską i p. Stanisława Grzywacza.