Samorząd Miasta Lubawa, Fundacja Nicolaus Coprnicus oraz TVP NAUKA zaprosili na Przegląd Filmów COPERNICUS 2022, który odbył się 20 czerwca 2022 r. w Kinie POKÓJ w Lubawie. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły oraz nauczyciele. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w pięciu seansach filmowych. Filmy, które zostały zaprezentowane, mają nas przygotować do obchodów Roku Mikołaja Kopernika, które to będą miały miejsce w przyszłym roku z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma. Mikołaj Kopernik to nie tylko postać historyczna, wielki Polak, wielki astronom, tylko nadal próbujemy pokazać, że jest to postać żywa, że możemy zrozumieć dzisiaj (…) jego odwagę, (…) jego niesamowite horyzonty – powiedział Michał Juszczakiewicz współtwórca zaprezentowanych filmów.
Mogliśmy obejrzeć Tajemnice de Revolutionibus – film, który jest już nam znany, a przedstawia tajemnicze i zawiłe kulisy publikacji dzieła Mikołaja Kopernika De Revolutionibus”. Fabularyzowany dokument opowiada o losach astronoma i jego przełomowym dziele rewolucjonizującym światową naukę, a duży wpływ o jego publikacji miał pobyt Kopernika na Ziemi Lubawskiej.
Kolejny film pt. Tajemnice astronomii Kopernika to film dokumentalny z elementami fabularyzowanymi. To podróż śladami starożytnych i nowożytnych badaczy kosmosu ze szczególnym uwzględnieniem działań Mikołaja Kopernika i próba odpowiedzi twórców na pytanie, w jaki sposób genialny polski astronom dokonał swojego wielkiego odkrycia.
Tajemnice ekonomii Kopernika to najnowszy fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Michała Juszczakiewicza prezentujący Mikołaja Kopernika jako ekonomistę i matematyka. Przygotowuje rewolucyjną reformę monety, lecz jego postulaty dotyczące uznania pieniądza jako miary nie znalazły do tej pory uznania wśród polityków i ekonomistów.
Tajemnice grobu Kopernika, którego reżyserem jest także Michał Juszczakiewicz, a który towarzyszył naukowcom poszukującym grobu astronoma. Ciało Kopernika znaleziono w katedrze we Fromborku. Nie było to łatwe, bo znajdowało się tam ponad 100 innych niezidentyfikowanych ciał. Naukowcom udało się jednak znaleźć to właściwe.
Lem. Wymyślić przyszłość to ostatnia propozycja filmowa, którą mogliśmy obejrzeć. Twórcy filmu sprawdzali, które pomysły autora Solaris doczekały się realizacji i jaką lekcję na ich temat możemy wyciągnąć z jego twórczości.
Podczas trwania przeglądu filmowego młodzież mogła osobiście poznać twórców powyższych filmów, czyli Michała Juszczakiewicza i Roberta Szaja.