Agnieszka Hejda Brak komentarzy

Patriotyczna noc filmowa  była kolejnym z wielu działań , które miały miejsce w naszej szkole z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości .  Uczestniczyli  w niej uczniowie VII klasy szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką p. Anety Nowakowskiej  i  p. Jolanty Skórzewskiej. Celem  imprezy   była nie  tylko zabawa i przyjemnie spędzony czas, ale  pogłębianie wiedzy historycznej  oraz promowanie  właściwych postaw i zachowań. Tematyka prezentowanych filmów dotyczyła życia młodzieży w trudnych dla Polski czasach  . Uczniowie  mieli okazję porównać  współczesne życie z czasami  zaborów, II wojny światowej  i komunizmu.

 „Syzyfowe prace” Pawła Komorowskiego, Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego, „ Miasto 44” Jana  Komasy  oraz „300 mil do nieba” Macieja Dejczera  to filmy, które przedstawiały odmienne od dzisiejszych przejawy patriotyzmu. Wtedy bycie Polakiem wiązało się z odwagą i poświęceniem.   Prezentowane filmy z pewnością nie należały do kategorii „ łatwych i przyjemnych”, wymagały od widzów skupienia i uwagi. Przed każdą projekcją  wybrani wcześniej uczniowie  wprowadzali w tematykę  filmu . Uczestnicy nocy filmowej  dzielili się wrażeniami, zapisując swoje opinie (nie zawsze pozytywne) na specjalnie do tego przygotowanej tablicy .   Poza tym oceniali  każdy film w skali 1:10. Najwięcej punktów zdobyły  „ Kamienie na szaniec   R. Glińskiego. Oglądanie filmów to nie jedyne zajęcie uczestników nocy filmowej. Przygotowanie posiłków  w biało – czerwonej kolorystyce  to kolejny akcent związany ze świętowaniem niepodległości.  Kanapki, ciastka, desery, koktajle w narodowych barwach  cieszyły podniebienie kinomanów w czasie przerw . 

Noc filmowa była okazją do integracji oraz ciekawego nietypowego spędzania czasu . Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem w przygotowanie i organizację imprezy.  Na zakończenie  wszyscy  byli zgodni  co do jednego,  że szkoła nocą  jest znacznie przyjemniejsza   niż w dzień.

Artykuł/zdjęcia: Aneta Nowakowska