Agnieszka Hejda Brak komentarzy

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,

ten nie jest godzien  szacunku teraźniejszości

ani prawa do przyszłości.Józef Piłsudski

10 listopada w naszej szkole  obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest już tradycją, że uroczystości rozpoczęły się od wymarszu sprzed szkoły podstawowej o godzinie 10:40 społeczności szkolnej i flagi państwowej, której kierunek wytyczał poczet sztandarowy, uczeń (Nathaniel Wiśniewski) wcielający się w postać Józefa Piłsudskiego i harcerze. O godzinie 11:11 na lubawskim Rynku wspólnie ze zgromadzonymi mieszkańcami i władzami samorządowymi odśpiewano hymn państwowy.

Po powrocie do szkoły nastąpiła uroczysta akademia poświęcona odzyskaniu niepodległości. Uczniowie naszej szkoły podczas apelu mogli wysłuchać spektaklu słowno-muzycznego, podczas którego pojawiły się wiersze poświęcone ojczyźnie dialogi omawiające  historię naszego państwa w nawiązaniu do współczesnych wydarzeń. Przez cały czas trwania apelu pojawiały się piosenki o charakterze narodowo-wyzwoleńczym, scenki przedstawiające rozbiory Polski oraz  wyzwolenie się spod jarzma panowania obcych zaborów.

Akademia została przygotowana przez uczniów z klasy: V E, V S, VI B, VI C, VI D, VI G, VII C, VIII A i  gościnnym występem klasy VI A wraz z wychowawcą p. Łukaszem Szauerem pod kierunkiem p. Emilii Banackiej i p. Witolda Fafińskiego. Za oprawę muzyczną odpowiadali p. Stanisław Grzywacz i p. Michał Kanterewicz.

Druga część obchodów odzyskania niepodległości, w której uczestniczyła szkoła podstawowa, miała miejsce podczas uroczystej Mszy  Świętej w kościele św. Anny i w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej podczas Apelu Pamięci.