DYREKTOR Brak komentarzy

„Nie ma sprawy ważniejszej, niż Polska”

  Wincenty Witos

W piątek, 8 listopada, uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. O godzinie 9:30 społeczność naszej szkoły rozpoczęła marsz na lubawski Rynek. Uczniowie klas ósmych w asyście pocztu sztandarowego – sztandaru niesionego przez nauczycieli i towarzyszącemu im  pocztowi uczniowskiemu – nieśli dwudziestopięciometrową flagę Rzeczpospolitej. Na czele pochodu szedł uczeń Nathaniel Wiśniewski – z symboliczną szablą i w specjalnym stroju stylizowanym na postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. W centralnym miejscu miasta odśpiewano hymn państwowy przez uczniów naszej szkoły oraz przybyłych gości: burmistrza, jego zastępcę, radnych, kierowników jednostek organizacyjnych miasta i mieszkańców. Po nim wspólnie zaśpiewaliśmy dwie pieśni patriotyczne: My, Pierwsza Brygada i Szara piechota.

Po powrocie do szkoły odbyła się akademia poświęcona świętu niepodległości. Odbyła się pod hasłem zaczerpniętym od słów jednego z „ojców niepodległości” – Wincentego Witosa: „Nie ma sprawy ważniejszej, niż Polska”. Rok 2024 jest poświęcony tej właśnie historycznej postaci – obchodzimy bowiem 150. rocznicę urodzin lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego. Powyższy cytat umieszczony na specjalnych naklejkach był rozdawany uczestnikom spotkania w jednym z punktów akademii.

W trakcie uroczystości wielokrotnie zwrócono uwagę na wagę słowa „wolność”. Częścią spotkania były też wiersze, piosenki i scenki o tematyce patriotyczno-niepodległościowej. Przypomniano postać Jędrzeja Moraczewskiego, premiera powojennej Polski. Podkreślono też rolę innych osób, jak Romana Dmowskiego, Józefa Hallera, Wojciecha Korfantego, czy naszego lokalnego  patrioty i działacza – Teofila Rzepnikowskiego. Nie zabrakło wspomnienia o Józefie Piłsudskim – jego postać, w formie obrazu, prezentowała się dumnie na specjalnie przygotowanej fladze Rzeczpospolitej.

Podczas trwania akademii pojawił się transparent, z napisem: Miejcie nadzieję nawiązujący do czasów zaborów, gdy Polacy z utęsknieniem wyczekiwali upragnionej wolnej Polski. Odśpiewano też piosenkę do słów Adama Asnyka o tym samym, co transparent, tytule. Zaprezentowano też prace uczniów klas siódmych i ósmych, poświęcone tematyce niepodległościowej. Były to pocztówki i plakaty wykonane na lekcjach historii. Wywieszone na tablicach stały się ciekawą ozdobą umieszczoną na parterze budynku szkoły przy ul. Św. Barbary. Pod koniec akademii zostały one przedstawione w formie prezentacji multimedialnej.

Akademia była prowadzona przez uczniów klas: IV S, VI E, VII A oraz szkolny zespół Papugi. Opiekunami tegorocznej akademii byli nauczyciele: Aleksandra Zimnicka, Witold Fafiński, Michał Kanterewicz  (oprawa muzyczna) oraz Marta Szulc (pomoc w wystroju sali).

W kolejnym dniem celebrowania Narodowego Święta Niepodległości była niedziela. O godz. 18:00 w kościele pw. Św. Anny odbyła się Masza Święta w asyście pocztów sztandarowych. Po niej wszyscy przeszli na dziedziniec LCAS, gdzie rozpoczął się apel pamięci.