Agnieszka Hejda Brak komentarzy

Na Mariackiej Wieży to tytuł spotkania z Panią Muzyką, w którym 9 stycznia 2018 r. wzięli udział uczniowie klas I-III. Tym razem muzycy z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna za sprawą czarodziejskiej różdżki przenieśli nas do Krakowa na dwór księcia Henryka. W pałacu świętowano urodziny księżniczki. Zaproszeni goście tańczyli tańce dworskie, natomiast księżniczka zatańczyła ulubionego krakowiaka.

Uczniowie poznali również historię hejnału granego co godzina z wieży kościoła Mariackiego. Wzbogacili swoją wiedzę na temat instrumentów dętych blaszanych, poszerzyli słowniczek małego melomana o takie pojęcia, jak gawot, hejnał, krakowiak, menuet, trąbka, instrumenty dęte blaszane.

To była wspaniała lekcja muzyki, w której część uczniów na trzydzieści minut za sprawą pomysłowego prowadzącego pana Jacka Muża stała się aktorami. Wcielili się w role króla, księżniczki, rycerzy, trębacza Kazimierza, Tatarów i krakowiaków. Poznali kroki gawota i menueta – tańców dworskich oraz krakowiaka – tańca ludowego ziemi krakowskiej. Program zakończył się konkursem wiedzy z nagrodami.

Celem programu było poznanie historii hejnału mariackiego oraz tańców dworskich i ludowych.
Wykonawcy: Paweł Raczyński – trąbka, Andrzej Żukowski – fortepian.

Artykuł/zdjęcia:Jolanta Knoblauch/Agnieszka Hejda