sekretariat Brak komentarzy

30 marca 2017 r. Szkoła Podstawowa im M. Kopernika w Lubawie gościła dwoje uczniów klas II lubawskiego gimnazjum – Natalię Ochocką i Mateusza Rytlewskiego. Uczniowie ci biorą udział w rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tytuł tegorocznej sesji to „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Gimnazjaliści zaprezentowali się przed uczniami klasy I a i V a. Przybliżyli młodszym kolegom i koleżankom postać pana Józefa Zażembłowskiego. Dowiedzieli się, że był związany z Ziemią Lubawską. To zapomniany współpracownik siostry Antoniny Schneider. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję sekretarza gminy Lubawa – wieś. Współpracował z AK. Dzięki jego uporowi i staraniom zostało ocalonych wiele istnień.

Okazało się, że postać pana Józefa Zażembłowskiego jest nam obca. Dzięki Natalii i Mateuszowi poznaliśmy kilka faktów z życia i działalności lokalnego bohatera. Być może w przyszłości i jego nazwiskiem zostanie nazwana jedna z lubawskich ulic, podobnie jak Józefa Asta, s. Antoniny Schneider czy Teofila Ruczyńskiego.

Artykuł/zdjęcia: Jolanta Knoblauch