sekretariat Brak komentarzy

„Teatr jest naj­ważniej­szą rzeczą na świecie, gdyż tam po­kazu­je się ludziom, ja­kimi mog­li­by być, ja­kimi pragnęli­by być, choć nie mają na to od­wa­gi, i ja­kimi są”.        Tove Jansson

27 marca 2017 r. w MOK w Lubawie PSE Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza wystawił dwa spektakle oparte na lekturach szkolnych.

Uczniowie klas I-III obejrzeli sceniczną adaptację baśni pt. „Jaś i Małgosia”. Historia bohaterów została opowiedziana żywym i uwspółcześnionym językiem. Czytelna i pouczająca treść wprowadziła najmłodszych widzów w urokliwy świat, a spotkanie z głównymi bohaterami na pewno stało się drogowskazem dla każdego ucznia.

Uczniowie klas IV-VI poznali dwoje młodych bohaterów w spektaklu pt. „W krainie mitów”. Podczas szkolnej wycieczki do muzeum swoim niewłaściwym zachowaniem spowodowali przeniesienie się w czasy mityczne. Spotkali w nich Prometeusza, Ikara, Syzyfa, Midasa. Nasi uczniowie mogli się przekonać, czy spotkanie z mitologią wpłynie w znaczący sposób na edukację pary urwisów, zmieni ich postawy i charaktery.

Czytając lub oglądając na scenie baśnie czy mity odbiorca nabiera pokory i szacunku do mądrości w nich zawartych, choć mogą wydać się one zbyt odległe i nierealne.

Artykuł/zdjęcia: Jolanta Knoblauch/ Agnieszka Hejda/Aleksandra Majka