W dniu 19 lutego 2025 roku, w ramach obchodów Dnia Nauki Polskiej, uczniowie klas 7-8 Szkoły Podstawowej w Lubawie na lekcjach fizyki aktywnie uczestniczyli w szeregu działań edukacyjnych i kreatywnych. Oto podjęte działania :
1. Debata na temat “Czy warto zostać naukowcem?” Podczas dyskusji uczniowie przedstawiali argumenty za i przeciw, dzieląc się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. Debata była okazją do zastanowienia się nad tym, co motywuje ludzi do pracy naukowej oraz jakie korzyści i trudności mogą napotkać na tej drodze.
2. Prezentacja na temat wybitnych polskich naukowców. Uczniowie zapoznali się z osiągnięciami wybitnych polskich naukowców, takich jak Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, Ignacy Łukasiewicz… Uczniowie mieli okazję poznać historie tych osób, ich wkład w rozwój nauki oraz inspirujące przykłady ich pasji i zaangażowania.
3. Kreatywna praca „Projektowanie przyszłości” – rozwiązań, które mogłyby zmienić świat. W ramach zajęć uczniowie zostali podzieleni na grupy, aby wspólnie zaprojektować innowacyjne rozwiązania, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej planety i społeczeństwa. Uczniowie pracowali nad swoimi pomysłami, a następnie prezentowali je przed klasą.
Dzień Nauki Polskiej w lubawskim Koperniku był okazją do refleksji nad rolą nauki w naszym życiu oraz do rozwijania kreatywności i umiejętności analitycznych uczniów. Uczestnicy mieli szansę zainspirować się osiągnięciami polskich naukowców oraz zastanowić się nad własnym wkładem w rozwój nauki i technologii.
Tekst / zdjęcia: Beata Kasprowicz-Bielska