Agnieszka Hejda Brak komentarzy

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z najmłodszymi czytelnikami.

Święto to ustanowiono w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt – zapalony myśliwy – nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Wydarzenie uwiecznił na rysunku Clifford Berryman i zamieścił rysunek w jednej z waszyngtońskich gazet. Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu do produkcji, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy. W ciągu kilku lat sklepikarz stał się potentatem pluszowym i właścicielem “Ideal” – jednej z najbardziej znanych firm produkującej misie.

Podczas spotkania w bibliotece uczniowie poznali historię pluszowego misia. Następnie miały możliwość przekonania się, że misie to nie tylko pluszaki, ale również bohaterowie wielu książek i filmów. Wielką atrakcją okazała się możliwość wykonania zdjęcia w “misiowej fotobudce”.

Na zakończenie wszyscy otrzymali odznaki “Przyjaciela Misia” oraz małe słodkie “co nie co” .

Spotkanie upłynęło w atmosferze radości i dobrej zabawy.

Artykuł/zdjęcia: Agnieszka Hejda