Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

#laboratoriaprzyszłosci

16 grudnia uczniowie klasy 8 B uczestniczyli w dwugodzinnych pokazowych warsztatach, podczas których drukowaliśmy szopkę bożonarodzeniową z wykorzystaniem drukarek 3D, otrzymanych w ramach programu “Laboratoria Przyszłości”. Organizatorem warsztatów było Centrum Edukacji Nowych Technologii “CENT” w Toruniu.

Pokaz odbywał się online. Nauczyciel z klasą połączył się z prowadzącym szkolenie poprzez wskazany kanał na youtube. Organizatorzy omawiali jak zaprojektować poszczególne elementy szopki bożonarodzeniowej, a następnie jak ożywić szopkę przy pomocy mikrokontrolerów. Podczas pokazu udostępnili gotowe pliki z poszczególnymi elementami szopki do druku 3D, które uczniowie podczas warsztatów mogli wydrukować na szkolnych drukarkach 3D. Ponadto uczniowie mogli zaprojektować własne modele 3D w aplikacji Tinkercad, którą poznali na wcześniejszych lekcjach informatyki. Była to wspaniała lekcja projektowania i kreatywnego wykorzystania sprzętu z programu “Laboratoria Przyszłości”.

Na kolejnych zajęciach – uczniowie 4 – 6 drukowali figurki do naszej szopki na drukarkach 3D. Mogli oni podczas swoich lekcji obserwować sam proces drukowania takich elementów, a także wyjmować z drukarki już gotowe figurki i uruchamiać druk kolejnych postaci. Dzieci były zachwycone nową technologią.

Tekst/zdjęcia: Katarzyna Trzeszewska