Akcja Żonkile 2025
15 kwietnia w naszej szkole odbyła się akcja społeczno-edukacyjna #Żonkile, której towarzyszyło hasło „Łączy nas pamięć”. Akcję zorganizowały p. Walentyna Miszczak i p. Aneta Kordalska-Ozirof
Akcja Żonkile to coroczna akcja szkolna, w ramach której uczniowie i nauczyciele przypinają żonkile, aby upamiętnić powstanie w getcie warszawskim. Akcję organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Hasło “Łączy nas pamięć” podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
W 82. rocznicę kwietniowego zrywu program towarzyszący akcji Żonkile poświęcamy odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.
Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za udział w Akcji Żonkile
#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile
Artykuł: Walentyna Miszczak
Zdjęcia: Aneta Kordalska-Ozirof