Patriotyczna noc filmowa była kolejnym z wielu działań , które miały miejsce w naszej szkole z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości . Uczestniczyli w niej uczniowie VII klasy szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką p. Anety Nowakowskiej i p. Jolanty Skórzewskiej. Celem imprezy była nie tylko zabawa i przyjemnie spędzony czas, ale pogłębianie wiedzy historycznej oraz promowanie właściwych postaw i zachowań. Tematyka prezentowanych filmów dotyczyła życia młodzieży w trudnych dla Polski czasach . Uczniowie mieli okazję porównać współczesne życie z czasami zaborów, II wojny światowej i komunizmu.
„Syzyfowe prace” Pawła Komorowskiego, Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego, „ Miasto 44” Jana Komasy oraz „300 mil do nieba” Macieja Dejczera to filmy, które przedstawiały odmienne od dzisiejszych przejawy patriotyzmu. Wtedy bycie Polakiem wiązało się z odwagą i poświęceniem. Prezentowane filmy z pewnością nie należały do kategorii „ łatwych i przyjemnych”, wymagały od widzów skupienia i uwagi. Przed każdą projekcją wybrani wcześniej uczniowie wprowadzali w tematykę filmu . Uczestnicy nocy filmowej dzielili się wrażeniami, zapisując swoje opinie (nie zawsze pozytywne) na specjalnie do tego przygotowanej tablicy . Poza tym oceniali każdy film w skali 1:10. Najwięcej punktów zdobyły „ Kamienie na szaniec R. Glińskiego. Oglądanie filmów to nie jedyne zajęcie uczestników nocy filmowej. Przygotowanie posiłków w biało – czerwonej kolorystyce to kolejny akcent związany ze świętowaniem niepodległości. Kanapki, ciastka, desery, koktajle w narodowych barwach cieszyły podniebienie kinomanów w czasie przerw .
Noc filmowa była okazją do integracji oraz ciekawego nietypowego spędzania czasu . Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem w przygotowanie i organizację imprezy. Na zakończenie wszyscy byli zgodni co do jednego, że szkoła nocą jest znacznie przyjemniejsza niż w dzień.
Artykuł/zdjęcia: Aneta Nowakowska