Agnieszka Hejda Brak komentarzy

Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie,
szkoła dzisiaj serdecznie Was przyjmie”

Zgodnie z prastarą tradycją naszej szkoły 5 października odbyło się uroczyste Ślubowanie dzieci klas pierwszych połączone   
z pasowaniem na ucznia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie. Ceremonia ta miała miejsce w pięknie odnowionej sali gimnastycznej w obecności liczn
ie zgromadzonych rodziców, gości i uczniów. Uroczystość prowadziła wiceprzewodnicząca Samorządu Szkolnego, Wiktoria Matyjak, która szczególnie gorąco powitała bohaterów tego wzniosłego wydarzenia oraz zapewniła ich, że mogą zawsze liczyć na pomoc starszych kolegów i koleżanek. Na początku uczniowie klas 3 f i 3 a pod kierunkiem
p. Agnieszki Kaczyńskiej, Renaty Pokojskiej i Bożeny Nowakowskiej przedstawili krótką część artystyczną. Następnie
wszyscy
w postawie na baczność odśpiewali hymn państwowy. Po przemówieniu pana dyrektora pierwszoklasiści recytowali „Katechizm małego Polaka” Władysława Bełzy. Nikt nie miał wątpliwości, że są gotowi, by złożyć uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Pasowanie na ucznia przez pana dyrektora było tego potwierdzeniem. Uśmiechnięci i odprężeni pierwszoklasiści zaśpiewali wspólnie piosenkę pt. „My uczniowie pierwszej klasy”, po czym pozowali do pamiątkowych zdjęć. Wielką radość sprawiły nowym uczniom otrzymane identyfikatory, legitymacje szkolne oraz upominki podarowane przez Radę Rodziców i uczniów klas drugich. Zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i wychowawców.

Szkoło, szkoło, jak się masz?
Jesteśmy już uczniami.
Oto książka, zeszyt nasz
i szkolny rok przed nami!”

Artykuł/zdjęcia:Agnieszka Kaczyńska/Agnieszka Hejda

Przemówienie dyrektora:
,,Serdecznie witam wszystkich obecnych – uczniów, nauczycieli i jakże licznie przybyłych rodziców. Jesteśmy dziś częścią niezwykłej uroczystości. Ślubowanie pierwszoklasistów to najważniejsze święto naszej szkoły.
Drodzy Pierwszoklasiści!

Choć macie dopiero po 7 lat (a niektórzy nawet 6), za Wami już wiele ważnych wydarzeń. Pewnie nawet nie wszystkie z nich pamiętacie. Dawno minęły chwile, kiedy to powiedzieliście pierwsze słowo, postawiliście pierwszy krok. Później zjedliście pierwszą czekoladę. Większość z Was w wieku 3 lat pierwszy raz poszła do przedszkola. Tam poznawaliście świat głównie poprzez zabawę – to chyba już pamiętacie? Teraz w Waszym życiu nastąpiła kolejna zmiana.

4 września 2017 r. przekroczyliście próg naszej szkoły. Od tamtego dnia minął miesiąc i wiele się wydarzyło. Wiecie już, gdzie mieści się Wasza klasa, gdzie jest stołówka, biblioteka, świetlica, gabinet pani pielęgniarki, no i oczywiście sala gimnastyczna.

Wiecie, jak wyglądają i jak nazywają się nauczyciele, którzy uczą Was dodatkowych przedmiotów. Za Wami już pierwsze lekcje, pierwsze prace domowe. Zanim jednak oficjalnie przyjmiemy Was do gromady uczniowskiej chciałam przypomnieć Wam o kilku zasadach i obowiązkach:

Mądry uczeń dobrze wie, która to ósma godzina,
Do szkoły nie spóźnia się – wtedy się lekcja zaczyna!
Być kulturalnym to ważna sprawa, bo świat się na lepszy zmienia,
Wchodząc do szkoły, mówi „dzień dobry”, żegnając się zaś: „do widzenia”! 
Podczas lekcji uważnie słucha, czyta, pisze i liczy,
Wszystkie zadania robi poprawnie, pilnie się uczy i ćwiczy!
Nie krzyczy w klasie, ani na korytarzu, nie bije się, nie biega,
Przerwy są po to, by się pobawić – liczy się przyjaźń i kolega!
Gdy klasa idzie na wycieczkę, pary swojej pilnuje,
Zwraca uwagę na światła i znaki, i polecenia wykonuje!
Dużo się zgłasza do odpowiedzi, w konkursach udział bierze,
Prace domowe odrabia dokładnie, to super-uczeń – mówię szczerze!

Ci z Was, którzy przez cały rok będą stosować te zasady, mają szansę otrzymać na koniec roku wyróżnienie za wzorowe zachowanie. To największa szkolna nagroda dla uczniów takich jak Wy!

Szanowni Rodzice!

Trzyletni cykl edukacji wczesnoszkolnej, w który weszli obecni tu uczniowie, jest traktowany jako całość i ma charakter zintegrowany.

Głównym naszym celem jest wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia. Aby to osiągnąć, nauczyciele stwarzają dzieciom warunki do poznawania otaczającej rzeczywistości w sposób całościowy, przeplatają pracę intelektualną z zajęciami praktycznymi, stosują różnorodne formy aktywności.

Obowiązkiem edukacji jest zaspokojenie indywidualnych potrzeb każdego z uczniów – zarówno tych o dużych możliwościach, jak i tych, którzy potrzebują więcej czasu na opanowanie danej umiejętności. Pod kierunkiem nauczyciela każde dziecko będzie przyswajać wiedzę w swoim własnym rytmie i we właściwym czasie. Jego postępy będą systematycznie obserwowane i oceniane.

Od kilku lat w nauczaniu zintegrowanym oceniamy uczniów oceną opisową, ocena w postaci stopnia szkolnego może wspomagać ocenianie opisowe . Ocenianie jest obecnie procesem gromadzenia informacji o uczniach – jego postępach lub trudnościach, sukcesach lub brakach. Taki system ma uświadomić dziecku, że nie stopnie są ważne, ale to, czego zdoła się nauczyć. Nie opanowujemy wiedzy dla piątek i szóstek, ale dla nas samych. Wykształcenie takiej postawy ucznia zaprocentuje w kolejnych latach nauki.

W swoim szkolnym życiu pierwszoklasista przeżywa wiele emocji – radość z sukcesów, wstyd z niepowodzeń. Pojawiają się nowe przyjaźnie, ale i lęk przed nieznanym środowiskiem.

Drodzy rodzice, to Wy spędzacie z dzieckiem najwięcej czasu i jesteście najbliżej jego problemów. Musicie zatem wspierać pierwszoklasistę w osiąganiu dojrzałości psychicznej, odporności emocjonalnej oraz wyrabiać szkolne nawyki: systematyczność, obowiązkowość, dokładność.

Rozmawiajcie z dzieckiem na temat jego przeżyć, pomagajcie odrabiać lekcje, wspólnie przygotowujcie się do sprawdzianów. Dziecko musi czuć, że interesuje Was jego szkolne życie i w każdej chwili jesteście gotowi służyć mu pomocą. Miłość do dziecka, które weszło w rolę ucznia, powinna wyrażać się stawianiem rozsądnych wymagań i wspólnym – wraz z dzieckiem – rozwiązywaniem napotkanych problemów.

Pamiętajcie, że Wy również możecie liczyć na naszą pomoc i w każdej chwili dzielić się swoimi wątpliwościami z wychowawcami i nauczycielami. Rola rodzica najmłodszego ucznia nie jest łatwa. Myślę, że aktywna współpraca ze szkołą pomoże Państwu wywiązać się z tego zadania celująco, do czego my dołożymy wszelkich starań!
 Mili Uczniowie!

Z pewnością będzie to dla Was rok obfitujący w nowe, bogate doświadczenia. Życzę Wam samych miłych i pogodnych chwil w naszej ukochanej szkole. Uczcie się pilnie i zawsze godnie reprezentujcie Szkołę Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Lubawie.

Dziękuję wszystkim za przybycie na uroczystość, dziękuję uczniom i wychowawcom za przygotowanie tej ważnej uroczystości.”