Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

31 maja Dzień Bez Papierosa

został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia celem zwrócenia uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, około 9 milionów Polaków nałogowo pali papierosy. Jak wynika z raportu WHO, blisko połowa polskich nastolatków w wieku 13-15 lat ma za sobą próby palenia, a im wcześniej dana osoba sięga po papierosa, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostanie nałogowym palaczem.

CODZIENNIE 500 NASTOLATKÓW W POLSCE SIĘGA PO PIERWSZEGO PAPIEROSA.

ROCZNIE TO 180 TYSIĘCY NOWYCH OFIAR NAŁOGU.

Palenie papierosów powoduje tym gorsze zmiany w organizmie, im człowiek jest młodszy. Niektóre skutki palenia ujawniają się bardzo szybko. Zazwyczaj po pierwszym zaciągnięciu się dymem nastolatek zaczyna kaszleć – to oznaka obrony organizmu przed szkodliwymi substancjami. Inne skutki dają o sobie znać nieco później: rozwój chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, a także chorób układu oddechowego i różnych chorób nowotworowych, w tym raka płuc.

Fakty i mity o e-papierosach

1. Pomagają rzucić palenie. Mit.
Podczas e-palenia organizm nadal otrzymuje uzależniającą porcję nikotyny. Co prawda sztuczny papieros zaspokaja potrzeby związane z odruchami warunkowymi, ale to właśnie ich zmiana jest podstawą sukcesu w rzucaniu palenia. Ponadto możliwość zaciągnięcia się dymkiem niemal wszędzie (patrz pkt 5), zwiększa uzależnienie.

2. Nie szkodzą. Mit.
Nie wytwarzają wprawdzie substancji smolistych ani rakotwórczych wydzielanych w trakcie normalnego spalania nikotyny, ale e-papieros może powodować zawroty głowy i ból mięśni, arytmię serca i nadciśnienie. Najnowsze badania wykazują też, że nikotynowy dym powoduje zatykanie dróg oddechowych i utrudnia oddychanie. Co więcej, odkryto, że aerozole z e-papierosów zawierają toksyczne i rakotwórcze związki karbonylowe. Najbardziej zaś niebezpieczne są te e-papierosy, które mają możliwość regulacji mocy (roztwór nikotyny może być mocno podgrzewany).

3. Są bezpieczne dla biernych palaczy. Fakt.
W wydychanej chmurce nie znajdują się substancje rakotwórcze, a więc osoby przebywające w otoczeniu użytkownika e-papierosa są w wielokrotnie mniejszym stopniu narażone na niebezpieczne związki chemiczne, niż bierni palacze tradycyjnych papierosów.

4. Można palić wszędzie. Mit.
Choć nie ma ogólnych zapisów prawnych, zakaz może być wprowadzony przez zarządzających lokalem. W Polsce e-papierosów nie można palić w komunikacji publicznej, w szkołach, szpitalach, kinach, teatrach i w centrach handlowych.

Tekst/zdjęcia:  Małgorzata Niedźwiecka