Agnieszka Hejda Brak komentarzy

W Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Lubawie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. 9. 12. 2019 r. zespół redakcyjny szkolnego pisma zaprosił gości na urodzinowe przyjęcie. Okazją do tego spotkania była mijająca w tym roku 18. rocznica powstania gazetki. Z zaproszenia na jubileusz „Kropki” skorzystali: pan dyrektor Mirosław Kowalczyk, pani vicedyrektor Violetta Sławińska, pani vicedyrektor Jolanta Knoblauch, pani Lucyna Wilczopolska i pani Gabriela Piwowarska, które współtworzyły szkolne pismo oraz pani Danuta Szynaka i pani Agnieszka Hejda, angażujące się w dystrybucję gazetki. Czas umilał zebranym szkolny zespół „Papugi”, którym opiekuje się pan Michał Kanterewicz, nasz wierny czytelnik.

Jak przystało na urodzinowe przyjęcie, były życzenia, prezenty, pyszny tort, dekoracje, muzyka  i tradycyjne „Sto lat”.

Wszystkich zebranych powitała pani Aleksandra Majka, potem prowadzenie uroczystości przejęły przedstawicielki zespołu redakcyjnego. Po nich głos zabrał pan dyrektor Mirosław Kowalczyk, który podziękował zespołowi redakcyjnemu za pracę i złożył okolicznościowe życzenia. Po wręczeniu kwiatów gościom i upominków młodym redaktorom, zebranym przedstawiono specjalnie na tę okazję przygotowaną prezentację multimedialną o historii „Kropki”. Spotkanie było wspaniałą okazją do wspomnień, podsumowań i planów na przyszłość. Urodzinowe przyjęcie przebiegało w wyjątkowo miłej atmosferze.

A teraz kilka ważnych informacji o szkolnym piśmie:

Gazetka powstała we wrześniu 2001 r. z inicjatywy ówczesnej dyrektor szkoły pani Elżbiety Kowalkowskiej. Pierwszy numer szkolnego pisma ukazał się na początku listopada bez tytułu, który potem w głosowaniu wybrali sami czytelnicy.

Miesięcznik ukazywał się przez cztery lata pod tytułem ”Kurier Szkolny”. Potem zmieniono nazwę gazetki i od 14 lat funkcjonuje tytuł „Kropka”. Ukazało się przez te lata ponad 160 numerów.

Zespoły redakcyjne tworzą uczniowie starszych klas, którzy uczęszczają na zajęcia kółka dziennikarskiego. Młodymi redaktorami od początku istnienia szkolnego pisma opiekuje się pani Aleksandra Majka. Obecnie zespół redakcyjny tworzą uczniowie z kl. 7a. Szkolni dziennikarze starają się sprostać oczekiwaniom swoich czytelników. Umieszczają w gazetce artykuły na różne tematy, które zostały wcześniej zaproponowane przez czytelników. Informują na łamach  pisemka o ważnych wydarzeniach szkolnych i nie tylko.

Praca zespołu redakcyjnego została doceniona niejednokrotnie w konkursach gazetek szkolnych na szczeblu wojewódzkim.  Każdego roku młodzi dziennikarze, dzięki wsparciu dyrekcji szkoły, zwiedzają siedziby prawdziwych redakcji i podpatrują pracę profesjonalistów. Byli m.in. w redakcji „Głosu Lubawskiego”, „Kuriera Iławskiego”, „Gazety Olsztyńskiej” i tygodnika „Nowości”. Oglądali proces drukowania gazet i innych broszur w Drukarni Grupy WM w Olsztynie.

Praca nad kolejnymi numerami „Kropki” daję uczniom wiele radości i satysfakcji.