Agnieszka Hejda Brak komentarzy

15 i 16 maja 2023 r. klasa VI e wraz z opiekunami gościła w Poznaniu, mieście, które w przeszłości pełniło funkcję siedziby władców Polski, a dziś jest prężną aglomeracją. Skorzystaliśmy z usług biura City Event Poznań. Odkrywaliśmy to miasto wraz z przewodnikami, którzy w sposób rzetelny, ciekawy i z humorem przekazali nam wiele informacji, ciekawostek. Poznań to między innymi Stary Rynek, w którego sercu znaleźliśmy poznański ratusz z koziołkami, a które są lokalną atrakcją turystyczną. Codziennie o godzinie 12.00 koziołki bodą się rogami w trakcie odgrywanego na trąbce hejnału Poznania. Zwiedziliśmy bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrę położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I.

Detektywi Historii to kolejna atrakcja, w której uczestniczyliśmy. Lekki, żartobliwy ton przewodnika-animatora oraz używane przez niego gadżety sprawiły, że podczas wycieczki uczniowie uczyli się poprzez zabawę, a co najważniejsze – nie nudziły się! Historia Poznania, jaką poznawali pomocnicy detektywa, ożywiana została za pomocą rekwizytów związanych z danym miejscem. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty zaświadczające, że odkryliśmy największe tajemnice Poznania i z powodzeniem ukończyli kurs, zyskują tym samym zaszczytny tytuł Detektywa Historii.

Przewodnik ubrany w mundur powstańca wielkopolskiego zabierał naszą grupę szkolną na spacer po najważniejszych miejscach związanych z powstaniem wielkopolskim. Wyposażenie i rekwizyty pomogły nam ożywić wycieczkę i wyjaśnić historyczne tło. Rysowaliśmy na mapach sztabowych, przeciągaliśmy linę i nieśliśmy flagę powstańczą. Każdy uczeń otrzymał folder oraz rozetkę.

Zwiedziliśmy też Palmiarnię Poznańską w formie szkoły przetrwania w tropikalnej dżungli. Wcielaliśmy się w rolę eksploratorów. Za pomocą rekwizytów przewodniczka pokazała nam niełatwą sztukę przetrwania. Poszukiwaliśmy wody, testowaliśmy pożywienie oraz zdobywaliśmy trofea.

Zwiedziliśmy też poznańskie ZOO – drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. Nowe ZOO słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów. Największe wrażenie zrobił na nas azyl dla niedźwiedzi, pawilon dla słoni i żyraf oraz różowe flamingi. Poza tym ZOO zamieszkują: lwy, tygrysy, małpiatki, jelenie, żubry, susły, norki, wydry, karakale, kazuary i wiele innych zwierząt. Ścieżki poznańskiego ZOO pokonywaliśmy na piechotę lub Kolejką Parkową Maltanka.

To był dobrze i miło spędzony czas.