Agnieszka Hejda Brak komentarzy

28 września 2018 r. w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Lubawie obchodziliśmy „VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia” pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Dzień ten miał na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

Najmłodsi uczniowie klas 1 i 2 tego dnia otrzymali kolorowanki edukacyjne, w których należało zakolorować odpowiednie cyfry.  Dzięki tym ćwiczeniom dzieci utrwaliły wygląd poszczególnych cyfr oraz trenowali liczenie.

Klasy 3 wzięły udział w grach „Piłkarz matematyk” oraz „Królowa skakanki”. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia, ale również sprawnością fizyczną. W pierwszej grze uczniowie mieli do pokonania 3 odległości . Stojąc na linii 5m, 6m, 7m naprzeciwko bramki od unihokeja, sędzia pokazywał losowo wybraną kartę z talii Kart Grabowskiego. Zadaniem ucznia było udzielenie odpowiedzi na wskazane działanie w ciągu 15 s. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi uczeń otrzymywał szansę rzutu do bramki piłeczką, za co zdobywał dodatkowe punkty. Druga gra polegała na jednoczesnym skakaniu na skakance i udzielaniu odpowiedzi na pokazywane przez sędziego karty. W zabawie wzięło udział 28 uczniów klas trzecich. Tytuł ekspertów otrzymało 11 uczniów.

Uczniowie klas 4, 5, 6 zostali przeegzaminowani z tabliczki mnożenia przez starszych kolegów i starsze koleżanki ze szkoły. Spośród 383 uczniów wyłoniliśmy 89 ekspertów.  Uczniowie zmagali się również z licznymi łamigłówkami i zadaniami, które doskonaliły umiejętność tabliczki mnożenia. Tego dnia  3 osobowe reprezentacje poszczególnych klas 4-6 wzięły  również udział w wyścigu matematycznym. Ich zadaniem było rozwiązywanie zadań ukrytych pod kodami QR, prawidłowe zakodowanie odpowiedzi i odnalezienie odpowiedniej sali lekcyjnej, w której umieszczone zostały poszczególne zadania. Rywalizacja była zacięta. Zwycięzcami zostali uczniowie klas 4 a, 5 b i 6 b.

Uczniowie klas 7 i 8 oraz 3 Gimnazjum również przystąpili do konkursów związanych z „Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia”. Uczestnicy rozwiązywali zadania korzystając z nowoczesnych aplikacji, zmierzyli się z różnorodnymi łamigłówkami i ćwiczeniami , które wymagały znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem brali udział w turnieju, emocji i radości nie brakowało. Każdy zawodnik  konkursu, który bezbłędnie poradził sobie z wyzwaniem otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. W konkursie brało udział 324 uczniów, tytuł eksperta zdobyło 76.

Uczniowie klas trzecich w ramach akcji „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę znają”, wyruszyli wraz z opiekunami na ulice naszego miasta i sprawdzili, czy mieszkańcy Lubawy znają tabliczkę mnożenia. Przechodnie z entuzjazmem, chociaż  czasami również i delikatną obawą podjęli się wyzwania. Z zadaniami poradzili sobie znakomicie,a nasi uczniowie z prawdziwą przyjemnością wręczyli  im odznaki Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Gratulujemy !

Artykuł: Grażyna Surdykowska, Kamila Długokęcka, Violetta Sławińska
Zdjęcia: A. Hejda, G. Surdykowska, P.Lontkowski, M. Ruczyński,