Agnieszka Hejda Brak komentarzy

28.02.2018 r. o godzinie 08.55 w sali OSiR przy Szkole Podstawowej na ul. Św. Barbary- uczniowie klas IV-VII  szkoły podstawowej wraz z oddziałami gimnazjalnymi  wzięli udział w kolejnym cyklicznym koncercie  -Spotkania z muzyką. Tym razem  koncert poświęcony był muzyce COUNTRY. Celem  tego muzycznego wydarzenia było ukazanie genezy  oraz  historii tego gatunku muzyki wraz z prezentacją muzyczną wielu znanych przebojów granych przez zespół na żywo. Oprócz walorów muzycznych i historycznych przedstawiono sylwetki prekursorów, twórców muzyki country na przestrzeni  lat do dnia dzisiejszego. Country jest narodową ludową kulturą  muzyczno – taneczną USA, która powstała na bazie wcześniejszych tradycji europejskich, przywiezionych przez społeczność emigracyjną do Stanów Zjednoczonych. Największy wpływ miały tradycje anglosaskie i irlandzkie wprowadzające do gatunku  skrzypce, a z dawnych Austro-Węgier i Niemiec emigranci przywieźli polkę i walca. Główny instrument w pieśniach ludowych stanowi  banjo, wprowadzony przez czarnych muzyków wynajmowanych do przygrywania na zabawach. Jednym z powodów, dla których muzyka country zrodziła się ze wzajemnego przenikania wpływów europejskich i afroamerykańskich była bliskość zamieszkania.                                                                                                               
Muzyka i taniec country, to stara tradycja wiejska oraz nowa tradycja pastersko-kowbojska powstająca na farmach i w niewielkich osadach. Muzyka country wywodzi się z połączenia takich stylów jak blues oraz folk.Utwory country to proste o łatwej melodyce, dynamiczne , oparte na kilku akordach piosenki oraz nastrojowe ballady, opowiadające o życiu codziennym. Są wykonywane z użyciem silnych, najczęściej nieszkolonych głosów z charakterystyczną manierą jodłowania (ballada kowbojska). Współczesna muzyka country powstała w początkach XX wieku w dobie rozpowszechniania radia i wytwórni płytowych.
Obecnie styl country jest bardzo popularny nie tylko w USA. Są znane jego liczne odmiany, na przykład country rock, czy country pop. Światowym centrum tej muzyki jest miasto Nashville w USA,  gdzie odbywają się najsłynniejsze festiwale. W Polsce corocznie odbywa się w Mrągowie międzynarodowy festiwal – „Piknik Country”.   Podczas koncertu dla uczniów naszej szkoły wykonane zostały:
-pieśni tradycyjne z gatunku ”bluegrass„ m.in. utwór pt. „Oh!Susanna”.                                                                        
-„Nine pound hammer”-  Bill Monroe                                                                                                                        
-„Jambalaya” -Hank Williams 
-„Thats Alright”-  Elvis Presley                                                                                                                                            
-„Road again”-  Willie Nelson,                                                                                                                                                  
-„Take Me Home”- Johnny Cash
-melodia z serialu pt „Bonanza”                                                                                                                                      
-„Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”-Cezary Markiewicz                                                                        
Na koniec trzech wybranych przez muzyków uczniów  zmierzyło się w turnieju wiedzy poznanej  na koncercie   otrzymując  nagrody.
Artykuł/zdjęcia:Stanisław Grzywacz/