Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest 11 lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

DBI czyli „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” pod takim hasłem był obchodzony w tym roku na całym świecie.

Jego głównym celem  jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.

Także uczniowie naszej szkoły włączyli się do tej akcji. Uczniowie klas ósmych przygotowali na lekcji informatyki prezentacje na temat “Zagrożeń występujących w sieci”, a także wspólnie z uczniami klas szóstych i siódmych zorganizowali wystawę swoich prac przedstawiającą zasady bezpiecznego surfowania w internecie, o których nie można zapomnieć: anonimowość w sieci, ochrona swoich danych osobowych, ostrożność w pobieraniu plików, stosowanie bezpiecznych haseł. Prace zostały zaprezentowane na korytarzach szkolnych w obu budynkach naszej szkoły.

W klasach 2 – 5 dzieci wspólnie z wychowawcami obejrzeli kreskówki ” Owce w Sieci”, które odwołują się do klasycznej opowieści o walce dobra ze złem. Odzwierciedlają one współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową, obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń. Następnie nauczyciele przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa w internecie. Dzieci powinny znać zagrożenia wirtualnego świata i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

W Polsce projekt “Owce w Sieci” został opracowany i jest realizowany przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.

Starsi uczniowie na godzinie wychowawczej obejrzeli film “Gdzie jest Mimi”- opowiada on historię dziewczyny, która uciekła z domu, ponieważ była nękana w sieci. Ta lekcja miała na celu podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat cyberprzemocy, jej konsekwencji, roli świadków sytuacji związanych z cyberprzemocą…

Choć DBI obchodzony jest na całym świecie 11 lutego, w naszej szkole edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii trwa nadal. W czerwcu uczniowie klasy 5D chcą przygotować apel dla młodszych kolegów związanych z bezpieczeństwem w sieci.

Artykuł/zdjęcia: Katarzyna Trzeszewska