Agnieszka Hejda Brak komentarzy

22 kwietnia 2022 r. grupa uczniów klas IV d, IV f, V e i VII a udała się do Warszawy. Uczestniczyli w dwóch wydarzeniach. Pierwszym była światowa wystawa kosmonautyki w COSMOS Discovery – wystawa, która zachwyciła całą grupę. Opowiada o podboju kosmosu od pierwszych historycznych prób aż po obecne wyprawy i przyszłość lotów kosmicznych. Prezentuje ponad 200 oryginalnych eksponatów pochodzących m. in. ze Stanów Zjednoczonych i Polski, które znajdowały się w kosmosie, unikalną kolekcję skafandrów

i prawdziwych modeli statków kosmicznych, promów kosmicznych i rakiet, stacje orbitalne, odrzutowiec silnika Saturna V, który przeniósł misję APOLLO na Księżyc, APOLLO 11 w rzeczywistym rozmiarze, kosmiczne kino.

Ta wyjątkowa wystawa poprowadziła nas przez historię załogowych lotów kosmicznych od jego początków do obecnych i planowanych misji. Powstała we współpracy z amerykańską NASA oraz muzeum i centrum edukacyjnym Cosmosphere. Dla dzieci przygotowano ścieżkę edukacyjną, która poprowadziła je przez całą wystawę. Największą atrakcją dla uczniów była najnowocześniejsza wirtualna rzeczywistość w COSMOS CAMP, m. in. żyroskop – niektórzy uczniowie sprawdzili, jak wpłynęła na nich nieważkość.

Drugim wydarzeniem był musical pt. „Piotruś Pan” w Teatrze Studio Buffo. Libretto i teksty piosenek – JEREMI PRZYBORA, muzyka – JANUSZ STOKŁOSA, inscenizacja, choreografia i reżyseria – JANUSZ JÓZEFOWICZ.

Był to spektakl na najwyższym poziomie, bajeczny i głęboko życiowy, który wniósł wiele emocji i energii. Spektakl podkreśla jeden z najważniejszych wątków – wątek miłosny, a chodzi tu o miłość najczystszą i najpiękniejszą – macierzyńską. Spektakl zaskoczył nas niezwykłymi rozwiązaniami scenicznymi: bohaterowie latali nad głowami widzów, krokodyl chlapał wodą, aktorzy przemykali między rzędami widzów w barwnych strojach, z pochodniami w rękach, a uroczy pies rasy golden retriever poszczekiwał, drapał się za uchem i nic sobie nie robił z wypełnionej po brzegi widowni.

Dla uczniów było to spotkanie z bohaterami niezwykłej książki, dla dorosłych – doskonała okazja, by na chwilę wrócić do lat dzieciństwa, gdzie dobro zwycięża zło i spełniają się marzenia.