W październiku tego roku obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci siostry Antoniny Schneider – szarytki, która wpisała się trwale w historię naszego miasta i lokalnej społeczności. Jako młoda dziewczyna i patriotka, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu, brała udział w powstaniu wielkopolskim, będąc łączniczką. Do Lubawy przybyła w roku 1930. Prowadziła dom dziecka i rozbudowała oddział zakaźny w Szpitalu św. Jerzego. Znana była m.in. z niesienia pomocy mieszkańcom Lubawy w czasie II wojny światowej, w tym dzieciom więzionym w hitlerowskim Tajnym Obozie Karnym dla Młodocianych. Po wojnie oprócz pracy w szpitalu, prowadzenia Domu Dziecka, czy Domu Starców, wspierała lokalną działalność charytatywną. Pod koniec życia ciężko chorowała m.in. na cukrzycę. Zmarła w naszym mieście w wieku 73 lat.
Aby przybliżyć uczniom postać i działalność naszej lubawskiej szarytki, oraz uczcić jej pamięć, w środę, 6 listopada, w szkolnej bibliotece, miała miała miejsce prelekcja księdza Dawida Galanciaka. Jest on autorem książki o siostrze Antoninie. Przedstawił uczniom wiele ciekawostek oraz istotnych faktów z nią związanych. W skrócie podsumowali je później uczniowie klasy 6E – Antonina Lempek, Kinga Nadolska, Nikola Radomska, Weronika Willamowska, Jakub Knitter, oraz Jakub Siemiątkowski. Zaprezentowali oni najważniejsze informacje dotyczące życia siostry Schneider.
Następnym punktem spotkania była prezentacja komiksu – szkolnego uczniowskiego projektu na komiks o siostrze Antoninie. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć finalny efekt pracy w postaci książki. Prezentację poświęconą przedstawieniu poszczególnych jej stron, przygotowała Pani Aleksandra Zimnicka. W tym miejscu złożono podziękowania uczniom – autorom komiksu. Byli to odpowienio: Szymon Więckowski (8A), Oliwia Podlińska (8B), Paulina Kamińska, Zofia Ziółkowska, Patryk Chołaściński, Nathaniel Wiśniewski (8C), oraz Amelia Wysocka i Szymon Nalik (8E). Komiks, wraz z oryginałami uczniowskich prac, znajduje się od dziś w szkolnej bibliotece.
Elementem wzbogacającym wydarzenie była wystawa Pani Teresy Kłosowskiej, która przygotowała ciekawe materiały dotyczące siostry Antoniny i zaprezentowała je na jednej ze szkolnych tablic. Informacje tam ujęte będą przez najbliższe dni dostępne do wglądu całej społeczności szkolnej – tablicę umieszczono bowiem na parterze budynku przy ul. św. Barbary. Ostatnim punktem działań związanych z uczczeniem pamięci o siostrze Antoninie Schneider był spacer pod obelisk poświęcony jej postaci. Uczniowie klasy 8E, wraz z opiekunami, złożyli tam kwiaty i zapalili symboliczny znicz.