sekretariat Brak komentarzy

Uczniowie szkoły podstawowej włączyli się w obchody święta Trzech Króli, które w tym roku po raz pierwszy będą organizowane 6 stycznia pod nazwą Orszak Trzech Króli. Od kilku dni przygotowywali atrybuty związane z tym świętem – korony. Dziś zdobiły głowy uczniów klas I-VI. Podczas przerw uczestniczyli w wesołych zabawach przy muzyce świąteczno-karnawałowej.

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, czyli święta upamiętniającego objawienie się Boga człowiekowi. Trzej mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, gdzie narodził się Jezus, by oddać mu pokłon. Na pamiątkę tego wydarzenia Kościół ustanowił właśnie święto Epifanii (Objawienia Pańskiego). Jest to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Dawniej to ten dzień był świętem Bożego Narodzenia i w niektórych kościołach jest tak do dziś. Obchodzono je również jako święto Chrztu Pańskiego, ale w IV wieku zarówno Boże Narodzenie jak i dzień Chrztu Pańskiego stały się odrębnymi świętami.

W związku z tym podziałem głównym wydarzeniem, świętowanym 6 stycznia, stał się pokłon mędrców ze Wschodu (nazywanych też astrologami), oddany Chrystusowi. Biblijne opisy nie mówią o tym, ilu mędrców przybyło ani nie podają ich imion. Tradycyjnie od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie nazywani są imionami Kacper, Melchior i Baltazar.

 

Artykuł/zdjęcia: Jolanta Knoblauch/ Agnieszka Hejda