Agnieszka Hejda Brak komentarzy

Staż drogą do sukcesu to wprowadzona uchwałą RP szkoły innowacja pedagogiczna projektu zawodoznawczego realizowana w roku szkolnego 2021/2022 . Pomysłodawczynią i koordynatorem innowacji  była w obecnym roku szkolnym pani Joanna Kuczyńska – pedagog szkolny/doradca zawodowy. 19 października 2021 r. zostały podpisane porozumienia o wieloletniej współpracy partnerskiej między Szkołą Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Lubawie a firmami uczestniczącymi w przedsięwzięciu: Firmą LIBRO Marek Liberacki, Firmą ORiSTO sp. z o.o., firmą Jan Szynaka Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe i Eksportowe SZYNAKA oraz IKEA Industry Poland sp. z o.o. Oddział w Lubawie.

Głównym celem projektu była kompleksowa pomoc w rozpoznawaniu własnych preferencji edukacyjnych oraz tworzenie przestrzeni osobistego samorozwoju uczniów klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Lubawie poprzez uświadomienie młodzieży, iż w firmach/zakładach pracy poza osobami bezpośrednio związanymi z produkcją zatrudnienie znajdują tacy specjaliści, jak: architekci, technolodzy, informatycy, graficy komputerowi, menadżerowie, logistycy itp.

Wszelkie działania, jakie zostały podjęte podczas wizyt studyjnych w firmach  w ramach projektu, miały  na celu pomóc uczniom w pogłębianiu wiedzy o interesujących ich zawodach.

Uczniowie mieli możliwość poznać charakter pracy m.in. projektanta, technologa, grafika komputerowego. Pod okiem tych specjalistów wykonali projekt mebla. Zapoznali się z procesem produkcji mebli oraz obsługą logistyczną obejmującą magazynowanie mebli wraz z organizowaniem sprzedaży i wysyłką mebli do klienta. Poznali  specyfikę pracy osób zarządzających procesem produkcji oraz logistyką firmy. 

Młodzież miała też  możliwość spotkania się z menadżerem produktu – osobą odpowiedzialną za proces produkcji i wykonania zaprojektowanego mebla. 

Wszystko to m.in. po to, by po zakończeniu nauki stać się konkurencyjnym na rynku pracy, aby w przyszłości stać się poszukiwanym przez pracodawców, a nie poszukującym pracy.

Firma Libro: pan Andrzej Knoblauch – dyrektor produkcji oraz pan Piotr Kasprzycki – koordynator projektu

Młodzież realizowała pomysł z kategorii  „Relax w czasie przerw”, dlatego uczniowie zaprojektowali i wykonali nowoczesne siedziska tapicerowane z kasetonowym obiciem ściany, zapewniając sobie najwyższy komfort  podczas przerw śródlekcyjnych. Mebel wykonany z najwyższej jakości materiałów bardzo ładnie prezentuje się pod względem estetycznym i cechuje się funkcjonalnością.

Firma Szynaka: pan Tomasz Ankiewicz – dyrektor przedsiębiorstwa oraz pan Adam Kołpacki  – koordynator projektu

Młodzież realizowała pomysł  z kategorii „Kreatywny odpoczynek śródlekcyjny”. Uczniowie zaprojektowali stoliki do gry w warcaby, które będą mogli wykorzystać podczas przerw śródlekcyjnych. Zaprojektowane i wykonane zostały w taki sposób, by były wygodne w użyciu.

Firma ORiSTO: pan Krystian Ornowski – członek zarządu firmy oraz pani Sabina Kwaśniewska – koordynator projektu

Młodzież realizowała pomysł z kategorii  „Doświadczenia i eksperymenty”. Uczniowie zaprojektowali szafkę do wykonywania doświadczeń i eksperymentów, a także na przechowywanie różnych substancji laboratoryjnych. Mebel bardzo ładnie prezentuje się pod względem estetycznym, charakteryzuje się wytrzymałością i łatwością w czyszczeniu.

Firma IKEA Industry: pan Zbigniew Nikelewski – dyrektor IKEA Industry w  Lubawie oraz pani Kamila Dias – koordynator projektu

Uczniowie pod okiem laborantek przeprowadzili testy i badania w laboratorium IKEA Industry. Dokonali samodzielnie kontroli jakościowej wyprodukowanych wyrobów zarówno w trakcie procesu wytwarzania, jak i z perspektywy klienta sklepu IKEA. Spotkali się także z przedstawicielem działu ochrony środowiska, poznając podejście IKEA do zrównoważonego rozwoju. Zakończeniem wizyty było wspólne zaprojektowanie regałów KALLAX wyprodukowanych w czasie pobytu młodzieży w fabryce.  

To były bardzo rozwijające wizyty, podczas których młodzież zobaczyła i doświadczyła,  że praca w firmach zajmujących się produkcją różnego rodzaju mebli  to także wysoko wyspecjalizowane stanowiska wspierające proces produkcyjny.

Koordynator projektu
Joanna Kuczyńska