Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

Nasz szkoła bierze udział w projekcie ESA, czyli Edukacyjnej Sieci Antysmogowej,  w projekcie, w którym wspólnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza. Konkursy, akcje, wystawy, zajęcia lekcyjne– wszystko to będzie się działo  w naszej  szkole! 

Celem ESA jest podniesienie świadomości problemu jakości powietrza między innymi poprzez ułatwienie dostępu do bieżących informacji na temat poziomu smogu w najbliższej okolicy.Pierwszym krokiem było zamontowanie czujników  pomiarowych na budynku szkoły. Czujniki  pokazują aktualne stężenia zanieczyszczeń i stan powietrza na zewnątrz szkoły. Aktualne dane widoczne są również na  stronie internetowej ESA- esa.nask.pl. Kolejne kroki to zajęcia lekcyjne z młodzieżą.

 Co to jest smog? Skąd się bierze smog?. Co to są PM2,5 i PM10?. Jak działa miernik PM2,5 i PM10? Jakie są normy dla PM2,5 i PM10? Jakiej skali pomiarowej używa ESA na tablicach LED? Czy powietrze w Polsce jest wystarczająco czyste?/Czy normy czystości powietrza w Polsce są przekroczone?- te zagadnienia były tematem zajęć  fizyki i chemii w klasach 8 i 7.Uczniowie są tego świadomi- gdy powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone, stopniowo zaczyna wpływać negatywnie na nasze zdrowie. A długotrwałe przebywanie w okolicy narażonej na smog to ryzyko wielu nawet bardzo poważnych chorób.

ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!    Kolejne zajęcia już wkrótce.

Koordynator projektu

B. Kasprowicz-Bielska