Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

Tradycją Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie jest pożegnanie absolwentów. W tym roku miało to miejsce 21 czerwca 2023 r. Stu pięćdziesięciu dziewięciu uczniów lubawskiej podstawówki zasiadło w hali sportowej OSiR, aby wziąć udział w uroczystym spotkaniu. Swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz miasta Maciej Radtke. Byli też obecni przedstawiciele Rady Rodziców: Joanna Rutkowska i Anna Wiśniewska.

Dyrektor Mirosław Kowalczyk powiedział, aby szli z wiarą przez życie, bo w każdym człowieku jest siła, odwaga i zdolności, które pozwalają odnosić sukcesy. Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało (Janusz Korczak).

Burmistrz miasta skierował także klika słów do absolwentów. Przywołał cytat  książki pt. Serce Edmondo de Amicisa: Praca – nie brudzi. Nie mów nigdy o robotniku wracającym od pracy: Jest brudny – ale mów: Ma na swojej odzieży ślady swojej pracy. Zwrócił się z prośbą, aby pamiętali o szacunku, aby szanowali swoich rodziców, nauczycieli, drugiego człowieka nawet wtedy, kiedy ma inne poglądy i przekonania, młodszych, starszych, niepełnosprawnych, ponieważ szacunek jest wartością, która jak bumerang powróci.

Przewodnicząca Samorządu Szkolnego skierowała słowa podziękowania za wieloletnią współpracę, życząc koleżankom i kolegom wypoczynku i kolejnych wspaniałych przyjaźni.

Głos zabrała Anna Wiśniewska – przedstawiciel Rady Rodziców, która życzyła uczniom sukcesów, które dodadzą im wiary w siebie, aby jak patron byli „Kopernikami”, którzy sięgną gwiazd. Zwróciła się także do dyrekcji i nauczycieli. Rodzice złożyli podziękowania za trud i wychowanie i przekazaną wiedzę. Przyjdzie czas, że z plecaka wiedzy, którzy dziś zabierają Wasi uczniowie, będą wyjmować potrzebną im wiedzę na swojej nowej drodze, nie tylko tę z podręczników, ale również tę życiową, którą im przekazaliście.

Tego dnia osiemnaścioro rodziców otrzymało z rąk dyrektora listy gratulacyjne za wzorowe zachowanie córki lub syna oraz średnią dydaktyczną przynajmniej 5,0. Dziecko niejednokrotnie swoimi osiągnięciami sławiło imię szkoły i przydawało dumy pedagogom. Życzymy dalszych sukcesów, a za trud włożony z proces wychowania serdecznie dziękujemy.

W dalszej części uczniowie otrzymali teczki absolwentów, w których znajdowały się gratulacje oraz tablo – pamiątkowe zdjęcie grupy klasowej. Otrzymali też nagrody książkowe, rzeczowe , dyplomy, podziękowania za konkursy.

W imieniu absolwentów głos zabrała Paulina Kulkowska uczennica klasy VIII b, która w swoim przemówieniu podziękowała nauczycielom, koleżankom i kolegom, wyrażając nadzieję, że przyjaźń, która zapoczątkowała w murach tej szkoły przetrwa poza nią.

Przyznano także nominacje do Honorowej Nagrody Super Absolwenta Szkoły. Nagroda ta przyznawana jest w naszej szkole od 20 lat. Nominacje otrzymali: Julia Twardy, Jerzy Lontkowski i Oliwier Maćkiewicz. Nazwisko osoby, która otrzyma zaszczytny tytuł poznamy w piątek – na uroczystej akademii kończącej rok szkolny 2022/2023.

Na koniec uczniowie klasy VII a i VII b oraz zespoły wokalno-muzyczne Papugi i Frajda zaprezentowali się w części artystycznej.

Tekst / Zdjęcia: Jolanta Knoblauch / Filip Fafiński z kl. V G