DYREKTOR Brak komentarzy

23 marca 2023 r. grupa dwudziestu pięciu uczniów z Ukrainy wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Gdyni i Gdańska.

Pierwszym punktem zwiedzania było Centrum Nauki Experyment w Gdyni – edukacyjna instytucja popularyzująca naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów, która stawia sobie za cel łączenie nauki i zabawy oraz prowadzenie działań upowszechniających naukę.

Przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim cumuje jeden z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku statek-muzeum „Dar Pomorza”. Imponująca sylwetka żaglowca stanowi element na stałe wpisany w miejski krajobraz Gdyni, zaś wejście na główny pokład i do wnętrz statku pozwoliło poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej. W zabytkowych przestrzeniach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały artefakty dokumentujące historię żaglowca i jego załogi.

Kolejny punkt to Akwarium Gdyńskie – ogród zoologiczny działający w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego. Ogród zoologiczny prezentuje faunę i florę związaną ze środowiskiem wodnym i wodno-lądowym. Oceanarium w Gdyni pozwala na zapoznanie się z najbardziej egzotycznymi rybami oraz ssakami morskimi, zamieszkującymi Morze Bałtyckie. Na miłośników przyrody czekają także niezwykłe gatunki ryb, płazów oraz gadów pochodzących z wielu rejonów świata, na przykład z Afryki, Ameryki Północnej, a także z północnych, najbardziej odległych części naszego kontynentu.

Na wiosenny spacer udaliśmy się na Bulwar Nadmorski – najpopularniejszy trakt spacerowy w Gdyni. Jest znakiem rozpoznawczym obok Skweru Kościuszki i „Daru Pomorza”.

Zwiedziliśmy też Stare Miasto – część gdańskiej dzielnicy Śródmieście – najstarszą część miasta. Pod zabytkową Fontanną Neptuna pozowaliśmy do wspólnego zdjęcia wykonanego przez gdańskiego fotografa, który zamieścił grupowe zdjęcie w mini gazetce promującej Stary Gdańsk.

Wycieczka była miłą formą poznania części północnej Polski oraz spędzenia wolnego czasu, zintegrowania grupy uczniów ukraińskich z kl. I-VIII.