Agnieszka Hejda Brak komentarzy

W Polsce po raz dziesiąty, a w naszej szkole po raz trzeci odbyło się Narodowe Czytanie. Lekturą jubileuszową dziesiątej odsłony została Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

”Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Fragment utworu przeczytał burmistrz miasta Maciej Radtke, który wcielił się w rolę Zbyszka oraz uczniowie klasy VII a: Zuzanna Krajzewicz – zagrała Melę i Hanna Pinkal – Hanię. Wprowadzenia dokonał Oskar Maćkiewicz z kl. VII a, widownię tworzyli koledzy i koleżanki z tejże klasy.

Uczniowie klas VIII obejrzą w pomieszczeniu szkolnego kina spektakl Moralność pani Dulskiej z 2013 roku w reżyserii Marcina Wrony. Rolę główną zagrała Magdalena Cielecka.

Nad przygotowaniem szkolnego Narodowego Czytania czuwała p. Jolanta Knoblauch

Zdjęcia: p. Katarzyna Trzeszewska

Relacja filmowa: p. Roman Antoniewicz