Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

Ubezpieczenia społeczne towarzyszą nam przez całe życie. Wiedzę o nich należy przekazywać już od najmłodszych lat.

24 października w kl. III D odbyła się „lekcja z ZUS”. Zajęcia przeprowadziła p. Iwona Krawiecka, nauczyciel promujący „Projekt z ZUS”. Prowadząca omówiła zagadnienia, z którymi w przyszłości, wkraczając na rynek pracy, zetkną się dzieci. Uczniowie czytając komiks, kolorowankę edukacyjną – „Zawsze Użyteczna Skarbonka”, dowiedzieli się czym jest ZUS i dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym. Trzecioklasiści wypełniali karty pracy, które dały im odpowiedź na jakie świadczenia mogą liczyć, jeśli będą opłacać składki.

Przeprowadzona lekcja miała szczytny cel – „Projekt z ZUS” uczy dzieci i młodzież, by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (solidaryzm społeczny); ubezpieczać się w czasie aktywności zawodowej i indywidualnie dbać o swoją emerytalną przyszłość. Wszystko po to, aby systematyczne budować świadomość młodego pokolenia o tym jak ważne są ubezpieczenia społeczne.

Zagadnień dotyczących ZUS nie ma w programie edukacyjnym polskiej szkoły,  dlatego możliwość zdobycia wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych była dla nas bardzo cenna.

Artykuł/zdjęcia: Anna Dombrowska