Agnieszka Hejda Brak komentarzy

20 maja artyści  z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna  zaprosili uczniów klas I – III na  kolejne w tym roku szkolnymSpotkanie z Panią Muzyką.

    Na początku odbył się  konkurs    na wykonanie piosenki „ Bum,bum, bum”  tym razem dla klas I. Konkurs wygrała Joanna Filarska z I b

      Przeprowadzony  został również  Półfinał Turnieju Wiedzy o Muzyce. Uczniowie dopingowani przez widownię słowami:  „ Albo a, albo b, albo c. Kto to wie?” , starali się odpowiadać jak najlepiej. Do finału przeszła uczennica klasy III a Agata Marszelewska i uczeń klasy I e Igor Szczepański.

         Lekcja muzyczna nosiła tytuł „Pan Satnisław”,  a jej celem było  zapoznanie z postacią Stanisława Moniuszki, gdyż w  tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.    

       Jak zawsze wybrani uczniowie świetnie wcielili się w grane postacie: Stanisława,   rodziców i narzeczonej Aleksandry oraz trójki współczesnych uczniów – ciekawych twórczości i postaci Moniuszki.  Z przedstawienia dowiedzieliśmy  się między innymi , że mama była jego pierwszą nauczycielką muzyki.   A jednym z najlepiej znanych zbiorów  utworów drobnych  Moniuszki jest cykl dwunastu Śpiewników domowych, zawierających pieśni do słów różnych poetów polskich i obcych (w tłumaczeniu polskim) oraz do słów ludowych – łącznie 268 pieśni. Usłyszeliśmy utwory śpiewane przez muzyków np: „Prząśniczka”, „ „Na Wawel” i arię  Skołuby “Ten Zegar Stary”  z opery „ Straszny dwór”.

       Spotkanie z Panią Muzyką,  jak zawsze dostarczyło nam wspaniałych przeżyć estetycznych   i  emocjonalnych  muzyki.