Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

Uczniowie Szkoły Podstawowej wraz z uczniami oddziału gimnazjalnego pod okiem nauczyciela fizyki p. B. Kasprowicz-Bielskiej i p. E. Przepiórskiej  skorzystali z zaproszenia Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego i 29.09.2017r. pojechali do naukowego miasteczka  na Europejską Noc Naukowców.

Odwiedzili niedostępne na co dzień laboratoria PAN, wzięli udział w popularno-naukowych pokazach, eksperymentach, warsztatach  i wielu innych  atrakcjach. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia za pomocą zmysłów węchu, wzroku, smaku i dotyku. Podziwiali taniec tic- taca w probówce w towarzystwie złotego deszczu, fontannę amoniakalną, czy pianę “piwną”. Każdy z uczestników  mógł skomponować własny krem z dodatkiem ulubionego owocu w postaci sproszkowanej i zabrać go do domu, na pamiątkę Fusion Night.  

Seans w kinie 5D i 9D to również niesamowita atrakcja. Zapewniają to efekty specjalne, odczuwalne na własnej skórze, które wywołują:- trójwymiarowy obraz- przestrzenna muzyka- ruchome fotele – efekt myszy – powiew wiatru- dym- rozpylanie wody- zapachy.

Warsztaty/ pokazy pozwoliły im zrozumieć jak wielkie znaczenie mają osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu i jak fascynująca może być praca badacza. Wydarzenie na długo zapisze się w pamięci uczestników.

 

 Artykuł /zdjęcia: B. Kasprowicz-Bielska