Agnieszka Hejda Brak komentarzy

Babcia to najpiękniejsze słowo świata. Uśmiech aniołów przeniesiony na ziemię.

Dziadek ma uszy, które naprawdę słuchają, ramiona, które zawsze trzymają, miłość, która nie ma końca i serce zrobione ze złota.

Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka ? Oto historia tych świąt.

Dzień Babci wywodzi się z Poznania. To tam zapoczątkowano tradycję doceniania osób starszych i okazywania im odpowiedniego szacunku. 21 stycznia 1965 r. miała wystąpić tam Mieczysława Ćwiklińska, znana sława polskiego teatru i kina. Tego dnia akurat przypadały jej 85. urodziny, a w spektaklu grała rolę babci. Redakcja “Expressu Poznańskiego” postanowiła przygotować dla artystki tort i tym samym ustanowiła nowe święto – Dzień Babci.

Dzień Dziadka powstał później, bo w latach 70. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie daty tego święta. Na początku miał być to 30 maja, czyli urodziny Mieczysława Fogga. Data ta jednak nie przyjęła się i wszyscy zaczęli obchodzić to wydarzenie po prostu 22 stycznia, dzień po Dniu Babci. 

Dzień Babci lub Dzień Dziadków obchodzony jest także w innych krajach:

  • Australia – w zależności od regionu – na przełomie października i listopada (najczęściej w pierwszą niedzielę listopada)
  • Estonia  – druga niedziela września (od 2010 roku)
  • Bułgaria – 21 stycznia
  • Brazylia – 26 lipca
  • Hiszpania – 26 lipca
  • Wielka Brytania – pierwsza niedziela października (od 2008 roku)
  • Meksyk – 28 sierpnia
  • W Niemczech Święto Babci obchodzi się w drugą niedzielę października, ale zaledwie od 2010 roku. Co ciekawe, Dzień Dziadka nie jest tam obchodzony w ogóle. 

Te szczególne dni w roku  to okazja do wyrażenia naszej wdzięczności za trud i opiekę, którą wkładają babcie i dziadkowie w wychowanie swoich wnucząt. W tym roku z powodu obostrzeń dzień ten będzie inny niż zazwyczaj. Uczniowie klasy IIIc  własnoręcznie przygotowali wernisaż prac plastycznych, a klasa IIc nagrała filmik dedykowany

swoim ukochanym Babciom i Dziadkom.

Biblioteka szkolna dołącza się do życzeń i czeka na wspólne czytanie z babcią i dziadkiem.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia , młodzieńczej energii, pociechy z wnuków oraz nadziei w to ,że każdy dzień będzie lepszy.