Agnieszka Hejda Brak komentarzy

7 grudnia 1939 roku zapisał się na kartach historii jako Czarny Czwartek, kiedy to 15 ofiar wyprowadzono z nowomiejskiego więzienia i zamordowano, a 10 zakładników przewieziono samochodem ciężarowym do Lubawy i rozstrzelano przy ul. Browarowej. 

Z okazji 79. rocznicy tego wydarzenia 7 grudnia 2018 r., w piątek, o godz. 11.00 przed pomniku przy ul. Browarowej zebrali się uczniowie szkoły podstawowej, harcerze, byli więźniowie obozów, burmistrz miasta Maciej Radtke, wiceburmistrz Stanisław Kieruzel, przewodniczący Rady Miasta Jan Sarnowski, radni: Anna Tańska, Iwona Pruchniewska, Janusz Sobiechowski, Dariusz Kawka, kierownicy jednostek samorządowych, nauczyciele, mieszkańcy Lubawy, aby oddać hołd poległym za wolną Polskę mieszkańcom Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego i okolic.

Pochyliliśmy też głowy w zadumie i skupieniu przed pomnikiem Chrystusa Króla, aby uczcić wszystkich tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Tych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych i więzieniach w Dachau, Mauthauzen, Oświęcimiu, Stutthofie, Neuengamme, Oronienburgu, Rawensbruku, Koronowie, Płocku, Potulicach, którzy oddali życie na polu chwały, zostali rozstrzelani przez gestapo lub zginęli w różnych okolicznościach.

Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Obecne były także poczty sztandarowe: byłych więźniów, Szkoły Podstawowej w Lubawie, Zespołu Szkół w Lubawie i Straży Pożarnej z Lubawy.

Apel pamięci przygotowali uczniowie i harcerze szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Jolanty Knoblauch.