Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

  

  28.04.2023 roku uczniowie klasy 4c, 4d, 6d, 7a, 8c i 8g pod opieką nauczycieli języków obcych przygotowali uroczysty apel z okazji 19. rocznicy ustanowienia Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.

Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. W montażu słowno – muzycznym  przywołano pamięć o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w naszym kraju pod koniec XVIII i na początku XXI wieku.

        Podkreślono fakt, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Uczniowie wyrecytowali wiersz „Ojczyzna” oraz zaśpiewali znane pieśni „Mazurek 3 Maja” i „Nadzieja” Jana Pietrzaka. Społeczności uczniowskiej zaprezentowano scenki rodzajowe o przestrzeganiu praw, służeniu swojemu krajowi oraz dotrzymywaniu złożonej obietnicy. 

       Uczniowie starali się przybliżyć istotne dzieje Polski, które oprócz radosnego wydarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji, zawierały często trudne  i tragiczne losy naszej Ojczyzny.

       Na zakończenie uczniowie i nauczyciele wysłuchali recytacji wiersza „Katechizm młodego Polaka”, a w tle usłyszeli utwór muzyczny „Pożegnanie Ojczyzny”, którego twórcą był Michał Kleofas Ogiński. W dźwiękach poloneza dało się usłyszeć ogromną tęsknotę i żal po utraconej Ojczyźnie. Kulminacją apelu była piosenka „Polska flaga”.

       Apel był niezwykłą lekcją historii. Nie tylko przybliżył istotne wydarzenia, ale wpłynął na kształtowanie patriotyzmu i poczucie dumy z faktu, że jesteśmy Polakami.