„Rozwijaj skrzydła, ósmoklasisto” – pożegnanie klas ósmych w Koperniku
25 czerwca 2025 r. w murach naszej szkoły odbyła się uroczystość pożegnania klas ósmych. Uczestniczyli w niej absolwenci pięciu klas ósmych, ich wychowawcy (obecni i ci z klas I–III) a także zaproszeni rodzice i goście. Po odśpiewaniu hymnu narodowego – symbolu naszej wspólnoty i dumy z osiągnięć – nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru nowemu pocztowi. Uczniowie klas ósmych mieli zaszczyt przekazać sztandar uczniom klas siódmych, swoim następcom, i zobowiązali ich do godnego reprezentowania szkoły. Nowy poczet ślubował dbać o dobre imię szkoły, uczciwie spełniać swoje obowiązki uczniowskie, pracować nad doskonaleniem swojego charakteru, odważnie przeciwstawiać się złu oraz wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności w pracy dla naszej Ojczyzny.
Podczas uroczystości nie zabrakło ważnych słów od Dyrektora Szkoły, pana Mirosława Kowalczyka, który nawiązał do wydarzenia dnia – lotu Polaka w kosmos: „ Bądźcie jak Sławosz”. W swoim przemówieniu podkreślił, że patron naszej szkoły Mikołaj Kopernik symbolizuje odwagę w myśleniu i dążenie do poznania nieznanego „Bądźcie jak Kopernik”. Życzył absolwentom, aby wykorzystali to, czego się nauczyli, podkreślając, że najważniejsze jest radzenie sobie w życiu poprzez dobre doświadczenia, szukanie tego, co ważne, kontakt z ludźmi i reagowanie na to, co się nich wokół dzieje.
Głos zabrał również pan Sławomir Jamroży, Zastępca Burmistrza Miasta Lubawa, który podkreślił, że tak wybitna postać patrona zobowiązuje do patrzenia w przyszłość z odwagą, pasją i otwartością. Gratulował absolwentom sukcesów w konkursach, ale przede wszystkim ich wysiłku i wytrwałości w codziennej pracy. Życzył im odwagi w podejmowaniu decyzji, wiary we własne możliwości oraz tego, by nie przestawali marzyć.
Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Anna Wiśniewska, złożyła podziękowania gronu pedagogicznemu, pogratulowała uczniom ich osiągnięć i życzyła, aby zdobyta wiedza oraz przyjaźnie stały się kluczem do sukcesu w dorosłym życiu.
Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, Maciej Tański, przypomniał, że absolwenci na zawsze pozostaną częścią szkolnej historii i życzył im mądrych decyzji oraz ludzi, którzy będą ich inspirowali.
W trakcie uroczystości nagrodzono laureatów konkursów: Macieja Szefera z kl. VIII e oraz Szymona Truszczyńskiego z kl. VIII a.
Podczas akademii wręczono również listy gratulacyjne rodzicom uczniów ze średnią 5,0 i wyższą oraz co najmniej bardzo dobrym zachowaniem, a mianowicie:
– Ewa Brzozowska – kl. VIII a
– Mikołaj Kopistecki – kl. VIII b
– Marta Kowalczyk – kl. VIII b
– Kajetan Wiatr – kl. VIII b
– Agata Klimek – kl. VIII c
– Antonina Tanasiewicz – kl. VIII c
– Jan Filipkowski – kl. VIII d
– Maciej Szymański – kl. VIII d
– Nikodem Zieliński – kl. VIII d
– Kornelia Cichocka – kl. VIII e
– Marta Ewertowska – kl. VIII e
– Maja Kanicz – kl. VIII e
– Julia Knozowska – kl. VIII e
– Alicja Kowalkowska – kl. VIII e
– Zuzanna Licznerska – kl. VIII e
– Hubert Staniszewski – kl. VIII e
– Julian Szczepanek – kl. VIII e
– Maciej Szefer – kl. VIII e
– Magdalena Szweżyk – kl. VIII e
– Agata Śliwińska – kl. VIII e
– Amelia Wiśniewska – kl. VIII e
oraz ze średnia 6,0 i wzorowym zachowaniem:
– Paulina Niedźwiecka – kl. VIII e
Wszyscy absolwenci otrzymali z rąk Dyrektora Szkoły specjalnie przygotowane teczki absolwenta, tablo oraz zdjęcie z balu.
Nagrody otrzymali także: Róża Kłosowska za pracę przewodniczącej w Samorządzie Uczniowskim oraz Jakub Zalewski za pracę w kole teatralnym.
Dyrektor Szkoły podziękował rodzicom zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły, organizację balu absolwenta, podziękowania otrzymali Panie i Panowie: Katarzyna Brzozowska, Patryk Truszczyński, Michał Kopistecki, Mirosław Malinowski, Joanna Rożentalska, Barbara Kamińska, Mariusz Ruczyńśki, Małgorzata Koszewska, Jacek Koszewski, Anna Kopistecka, Barbara Pielenc, Agnieszka Murawska i przewodnicząca szkolnej Rady rodziców Anna Wiśniewska.
Podczas spotkania wręczono uczniom nominację do Honorowej Nagrody Super Absolwenta Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie ( nagroda przyznawana jest od 2023 r. Nagroda promuje właściwe postawy uczniów oraz ich zaangażowanie w pracę społeczno – naukową szkoły oraz lokalnego środowiska). Nominowani zostali: Paulina Niedźwiecka i Maciej Szefer z kl. VIII e. Super Absolwenta Kopernika poznamy podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Część artystyczną przygotowali uczniowie klas siódmych oraz zespół muzyczny Frajda, pod kierunkiem nauczycieli: pani Kamili Długokęckiej, pani Anny Gsell, pani Walentyny Miszczak, pana Henryka Żmijewskiego oraz pana Stanisława Grzywacza. Występ wzruszył i dostarczył wielu radosnych chwil.
Zakończyliśmy nasze spotkanie słowami życzeń i inspiracji: „Rozwijaj skrzydła, ósmoklasisto”. Niech ten dzień będzie początkiem nowej, ekscytującej przygody – pełnej rozwoju, wyzwań i spełniania marzeń. Życzymy powodzenia i mądrych decyzji na kolejnych etapach edukacji.
tekst/zdjęcia: Walentyna Miszczak / Łukasz Szauer/ Joanna Mazurowska